![Foto Agerpres Foto Agerpres](https://media.dcnews.ro/image/202310/w670/emil-boc_48215200.jpg)
În timpul campaniei electorale, în spațiul public au apărut mai multe informații care spuneau că primarul Emil Boc nu ar mai dori să se ocupe de administrarea orașului, ci ar prefera o funcție europeană de anvergură.
În cadrul unei emisiuni în direct, la Ziua Live, Emil Boc a fost chestionat din nou despre acest subiect.
“Ce pot să spun? Toată dezinformarea spusă, respectiv 'Domnule, e ales primar, iar în ziua următoare pleacă la Comitetul European al Regiunilor, pleacă la Bruxelles': Păi, bă, fraierilor... Vă rog să mă scuzați, Doamne, iartă-mă, nu vorbesc așa urât! Păi, dacă nu am plecat europarlamentar, care este o funcție extrem de bine plătită, am să plec pe altceva, ca funcționar?!“, a precizat Emil Boc.
“La Comitetul European al regiunilor, ca să reprezinți, trebuie să ai funcția de primar, în primul rând. Nu poți să mergi dacă nu ești primar. Dacă nu ești primar, nu exiști. Asta nu înțeleg unii. Ca să poți în continuare să conduci comisia COTER, a doua zi, trebuie să ai funcția de primar. Am spus asta de sute de mii de ori: nu plec!“, a spus Boc.
“Președinția nu e o prioritate pentru mine“, a mai zis Emil Boc, prin telefon.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video