![Inquam Photos / Raul Stef Inquam Photos / Raul Stef](https://media.dcnews.ro/image/202211/w670/ungureanu-plagiat-cristescu-id133917_inquam_photos_raul_stef_98775800.jpg)
Radu Cristescu, deputat PSD, spune că, potrivit unor surse pe care le are, Emanuel Ungureanu a plagiat. Pe de altă parte, parlamentarul USR declară că teza sa de doctorat este originală, fiind prima din România care tratează următorul subiect: Viața Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea din România în comunism (1945-1989).
„USR-istul Ungureanu e plagiator sau nu? Din surse de încredere, de la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca: teza de doctorat a deputatului USR Emanuel Ungureanu e plagiată. Aștept ca cei abilitați să verifice oficial asta sa se sesizeze și sa acționeze cu aceeași unitate de măsură. Sau, când e vorba de USR, nu se pune?”, a scris Radu Cristescu, deputat PSD, pe Facebook.
L-am contactat pe Emanuel Ungureanu pentru a-l întreba dacă a plagiat. Parlamentarul de la USR a izbucnit în râs când a auzit întrebarea.
„Puteți reda și râsul meu? În primul rând, mă întreb dacă domnul Radu Cristescu a citit vreodată o teză de doctorat de 1117 pagini. Atât are teza mea de doctorat. Este singura teză de doctorat din România care vorbește despre viața comunității adventiștilor de Ziua a Șaptea din comunism. Deci nu am avut de unde să plagiez din moment ce sunt singurul care a scris asemenea temă în toată istoria României. Nu mai există nicio lucrare asemănătoare. Era imposibil să plagiez fiind singurul care a scris o teză pe această temă”, a spus Emanuel Ungureanu, parlamentar USR, pentru DC News.
Viața Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea din România în comunism (1945-1989)
„Lucrarea mea se numește Viața Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea din România în comunism (1945-1989). Este o lucrare de istorie, o lucrare unică. Nu există nicio altă lucrare, în România, scrisă pe acest subiect. Este de-un comic nebun să vorbească un PSD-ist ca Radu Cristescu - despre care nu se știe ce școală a făcut - despre o teză unicată ca fiind plagiat”, ne-a mai zis parlamentarul USR.
Parlamentarul USR și-a publicat teza de doctorat pe Facebook
Deputatul USR a oferit, pe Facebook, posibilitatea parcurgerii lucrării sale, care a fost susținută în septembrie, 2016. Emanuel Ungureanu este profesor la Liceul Teologic Adventist „Maranatha” din Cluj Napoca.
„Mai este de zis un lucru. Eu nu am făcut teza de doctorat, ca alți politicieni, în timpul mandatului de deputat. Teza mea de doctorat s-a finalizat, prin susținere publică, înainte de a intra în politică, în 2016. Sunt singurul politician care și-a publicat teza de doctorat pe Facebook. Nici măcar nu trebuie să stea cineva să o caute în vreo bibliotecă”, a mai spus parlamentarul USR pentru DC News.
Emanuel Ungureanu a spus că a depus o muncă de nouă ani pentru teza sa originală, cu titlul Viața Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea din România în comunism (1945-1989), sub coordonarea Prof univ. dr Doru Radosav, de la Facultatea de Istorie și Filosofie, din cadrul UBB Cluj Napoca.
Aici găsiți teza de doctorat a lui Emanuel Ungureanu: https://drive.google.com/file/d/1pwONT9c-m1G_JBHuYKPARxku-0b8o9FO/view?fbclid=IwAR0FnMvHKV5ewKrHPQrOT3ovLnB0XNT1kP3T-d6zQ0cZR0zt4UwfUaYpzB4
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video