![Elicopter SMURD, prăbușit la Iași. Gestul nepoatei uneia dintre victime, la 16 ani distanță. "Sper să îi continui visul" / Foto: Captură video PRO TV Elicopter SMURD, prăbușit la Iași. Gestul nepoatei uneia dintre victime, la 16 ani distanță. "Sper să îi continui visul" / Foto: Captură video PRO TV](https://media.dcnews.ro/image/202201/w670/smurd-elicopter_93787700.jpg)
Medicii din Iași au comemorat în aceste zile 16 ani de la cumplitul accident aviatic în care au murit patru membri ai unui echipaj SMURD aflat în misiune, după ce elicopterul în care se aflau s-a prăbușit. Salvatorii nu au fost dați uitării. Nepoata uneia dintre asistentele care a murit atunci încearcă astăzi să împlinească visul măreț al mătușii ei.
Alexandra Haută are 28 de ani și este medic rezident în anul al III-lea. Ea lucrează astăzi în Unitatea de Primiri Urgențe de la Spitalul “Sfântul Spiridon” din Iași, adică în același loc în care a lucrat și mătușa ei, asistenta medicală Mioara Haută, până la tragedia aviatică din 2006. Tânăra a mărturisit la PRO TV că iubește medicina încă din copilărie, datorită mătușii sale.
"Sper să îi continui visul"
"Sper că prin ceea ce fac eu astăzi îi continui visul și că o fac cu același devotament cu care o făcea ea, cu entuziasm, vorbea mereu cu pasiune despre cazurile pe care le avea. Ea își petrecea mult timp cu mine și cu verișoara mea, nu avea copii, își dedica timpul nouă și educației noastre, încerca să ne convingă că medicina de urgență este frumoasă și merită urmată. Pot spune că pentru mine a fost o încurajare și impuls să continui.”, a declarat Alexandra Haută, medic rezident.
Mătușa Alexandrei a pierit în elicopterul care s-a prăbușit pe 9 ianuarie 2006 în Iași, alături de medicul Liliana Puiu, pilotul Valentin Stănescu și copilotul Augustin Toma. Aparatul se prăbușise la mai puțin de 10 minute de la decolare, atunci când echipajul efectua zborul de încălzire al elicopterului.
“După fiecare astfel de tragedie a existat o mare durere în echipă. Suntem bucuroși că aici la Iași rezidenții aleg medicina de urgență și vin, unul este rezidentul șef care are o legătura strânsă de familie, de sânge cu asistenta noastră din accidental din 2006. Tradiția asta în familie spune multe de dragostea pentru medicina de urgență și e un lucru important care credem că va continua și în alte familii UPU-SMURD.”, a declarat Diana Cimpoeșu, medic-șef UPU-SMURD.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video