Dramatism la Milano. Inter a cucerit Supercupa Italiei după ce a învins Juventus în minutul 120+1 / Video
Autor: Andrei Itu
Dramatism la Milano. Inter a cucerit Supercupa Italiei după ce a învins Juventus în minutul 120+1  / Sursa foto: Inter.it
Dramatism la Milano. Inter a cucerit Supercupa Italiei după ce a învins Juventus în minutul 120+1 / Sursa foto: Inter.it
Echipa Inter Milano, campioana en titre din Serie A, a cucerit Supercupa Italiei la fotbal, impunându-se cu 2-1 după prelungiri în faţa formaţiei Juventus Torino, miercuri noapte pe stadionul San Siro din Milano.

Juventus Torino, deţinătoarea Cupei Italiei, a deschis scorul prin americanul Weston McKennie (25), însă milanezii au restabilit egalitatea prin argentinianul Lautaro Martinez (35).

Inter Milano a dat lovitura în minutul 120+1, în prelungirile prelungirilor, prin chilianul Alexis Sanchez

Scorul a rămas egal până la finalul timpului regulamentar de joc, astfel că meciul a ajuns în prelungiri, unde Inter a dat lovitura în minutul 120+1 prin chilianul Alexis Sanchez, intrând în posesia trofeului pentru a şasea oară în istoria sa.

Video

Portarul român Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter Milano în acest joc. Pentru antrenorul lui Inter, Simone Inzaghi, acesta este al treilea succes în această competiţie, după cele obţinute cu fosta sa echipă, Lazio Roma, în 2017 şi 2019. De menţionat că Juventus a disputat pentru a zecea oară consecutiv Supercupa Italiei, pe care a câştigat-o de nouă ori până acum.

Au evoluat formaţiile: Inter Milano: Handanovic (căpitan) - Skriniar, De Vrij, Bastoni - Dumfries (Darmian, 89), Barella (Vidal, 89), Brozovic, Calhanoglu, Perisic (Dimarco, 100) - Dzeko (J. Correa, 75), L. Martinez (A. Sanchez, 75). Antrenor: Simone Inzaghi

Juventus Torino: Perin - De Sciglio, Rugani, Chiellini (căpitan), Alex Sandro - Locatelli (Bentanur, 91), Rabiot - Bernardeschi (Arthur, 79), Kulusevski (Dybala, 74), McKennie - Morata (Kean, 88). Antrenor: Massimiliano Allegri.

FC Barcelona - Real Madrid, SUPERCUPA SPANIEI. Primul EL CLASICO din 2022. REZULTAT FINAL

Real Madrid merge în finala supercupei Spaniei, după ce a învins miercuri seară, cu scorul de 3-2 pe rivala FC Barcelona. Meciul a fost extrem de spectaculos şi a durat 120 de minute, fiind nevoie de prelungiri pentru a determina câştigătoarea. Partida s-a disputat pe stadionul King Fahd International din Riad (Arabia Saudită), în penultimul act al competiţiei.

VIDEO

Madrilenii au obţinut a 100-a lor victorie în istoria El Clasico graţie golurilor marcate de brazilianul Vinicius Junior (24), francezul Karim Benzema (72) şi uruguayanul Fede Valverde (98), introdus în joc finalul reprizei secunde. Pentru catalani au punctat olandezul Luuk de Jong (42) şi spaniolul Ansu Fati (83).

Marele derby al fotbalului spaniol a fost urmărit de 30.000 de spectatori, numărul maxim permis de autorităţile locale la acest joc, în condiţiile restricţiilor sanitare legate de Covid-19.

Real Madrid va înfrunta duminică seara, în finala Supercupei, câştigătoarea întâlnirii dintre Atletico Madrid şi Athletic Bilbao

Real Madrid va înfrunta duminică seara, în finala Supercupei, câştigătoarea întâlnirii dintre Atletico Madrid, campioana en titre din La Liga, şi Athletic Bilbao, câştigătoarea Supercupei Spaniei în 2021, programată în această seară (joi), tot în capitala Arabiei Saudite.

Echipe: Real Madrid: Courtois - Dani Carvajal (Lucas Vazquez, 91), Militao, Nacho, Ferland Mendy - Casemiro, Kroos, Modric (Valverde, 82) - Asensio (Rodrygo, 68), Vinicius (Camavinga, 110), Benzema.

FC Barcelona: Ter Stegen - Dani Alves (Nico Gonzalez, 78), Araujo, Pique, Jordi Alba - Busquets, Gavi (Depay, 78), F. de Jong (Pedri, 46) - Ferran Torres (Ez Abde, 46; Jutgla, 110), Ousmane Dembele, L. de Jong (Fati, 66). Arbitru: Jose Luis Munuera Montero, scrie Agerpres.