![Două cutremure într-o jumătate de oră, duminică, în județele Buzău și Gorj - Foto Două cutremure într-o jumătate de oră, duminică, în județele Buzău și Gorj - Foto](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/doua-cutremure-intr-o-jumatate-de-ora--duminica--in-judetele-buzau-si-gorj_90305900.jpg)
Seismul s-a înregistrat la o adâncime de 125 de kilometri, în apropierea următoarelor oraşe: 49km vest de Focşani, 50km nord-vest de Buzău, 70km sud-est de Sfântu-Gheorghe, 76km est de Braşov, 81km nord-est de Ploieşti. Ulterior, la ora locală 14:15, un cutremur de 3,6 grade s-a produs în judeţul Gorj.
Potrivit INCDFP, acest cutremur s-a produs la o adâncime de 16 kilometri, în apropierea următoarelor oraşe: 14km nord-vest de Târgu Jiu, 69km nord-est de Drobeta-Turnu Severin, 70km sud de Hunedoara, 84km sud de Deva, 94km vest de Râmnicu Vâlcea.
În România, cea mai puternica mişcare tectonica din acest an, cu magnitudinea 5,7, a avut loc în data de 14 februarie, în judeţul Gorj, la o adâncime de 6,3 kilometri. Cu o zi în urma a avut loc în aceeaşi zona un seism de 5,2 grade, la o adâncime de 16 kilometri.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video