Dinamo Bucureşti-Elverum, scor final. Liga Campionilor la handbal
Autor: Mircea F. Cristian
Dinamo Bucureşti a debutat cu o victorie în Liga Campionilor, 26-24 cu Elverum.

Dinamo Bucureşti a debutat cu o victorie în noua ediţie a Ligii Campionilor la handbal masculin, 26-24 (12-11) cu formaţia norvegiană Elverum Handball, miercuri seara, în Sala Dinamo din Capitală, în Grupa D a competiţiei.

Începutul de meci a fost echilibrat, dar campioana României a reuşit să se desprindă la două goluri, 4-2 (min. 10). Oaspeţii au trecut în avantaj în min. 21 (6-7), iar în minutul 27 au avut două goluri în plus pe tabelă, 9-11. Dinamo a reuşit un final bun de primă repriză şi a intrat la cabine cu un gol în plus, 12-11. Echipa antrenată de Constantin Ştefan a avut pentru prima oară un avans de trei goluri pe tabelă în min. 34, 14-11. În min. 43 s-a restabilit egalitatea, 15-15, iar scandinavii au revenit mereu, deşi au fost conduşi cu 21-18 (52), 23-21 (58), egalând la 23-23, însă Dinamo şi-a păstrat cumpătul şi s-a impus cu 26-24.

Pentru Dinamo au marcat Amine Bannour 5 goluri, Ante Kuduz 4, Vitali Komogorov 4, Ciprian Şandru 3, Hugo Descat 2, Muhamed Zulfic 2, Răzvan Gavriloaia 2, Dan Savenco 2, Seyed Alireza Mousavi 1, Andras Szasz 1.

Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Lukas Sandell 7, Magnus Frederiksen 4, Sigvaldi Bjorn Gudjonsson 3, Endre Langaas 2, Didrik Linderud 2, Simen Holand Pettersen 2, Alexander Oerjevik Westby 2, Kristian Krag Oersted 1, Morten Nergaard 1.

Meciul a fost arbitrat de slovacii Boris Mandak şi Mario Rudinsky, iar delegat EHF a fost ucraineanul Viktor Konopliastîi. În alt meci din grupă, debutanţii de la Riihimaen Cocks (Finlanda) au remizat acasă cu echipa spaniolă Abanca Ademar Leon, 19-19. Duminică este programat meciul Orlen Wisla Plock - Wacker Thun. Dinamo va juca următorul meci pe 22 septembrie, în deplasare, cu Abanca Ademar Leon.