![foto: Freepik foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202309/w670/ceai-musetel-pentru-ten_70810600.jpg)
Ceaiul de mușețel este apreciat pentru proprietățile sale calmante, antiinflamatorii și antioxidante. Mulți oameni îl utilizează în rutina lor de îngrijire a pielii, inclusiv pentru spălarea feței. Iată câteva motive sugerate de Skin Kraft pentru care care ar trebui să ne spălăm cu ceai de mușețel pe față, cel puțin de două ori pe săptămână:
Calmarea pielii: Mușețelul este cunoscut pentru proprietățile sale calmante, care pot ajuta la reducerea iritației și roșeaței pielii. Este folosit pentru a calma pielea sensibilă sau cu probleme.
Combaterea inflamației: Compușii din mușețel au potențial antiinflamator, ceea ce poate ajuta la reducerea inflamației pielii și a acneei.
Curățarea pielii: Ceaiul de mușețel poate fi folosit ca un tonic natural pentru curățarea pielii, eliminând impuritățile și excesul de sebum. În loc de tonic micelar, încearcă ceaiul de mușețel data viitoare!
Hidratarea pielii: Mușețelul poate ajuta la menținerea pielii hidratate, fiind o opțiune potrivită pentru persoanele cu piele uscată.
Proprietăți antioxidante: Mușețelul conține antioxidanți care pot ajuta la protejarea pielii împotriva deteriorării cauzate de radicalii liberi și factorii de mediu.
Este important de știut că fiecare persoană are un tip de piele diferit, iar ce funcționează pentru unii nu funcționează întotdeauna pentru alții. Dacă alegi să folosești ceai de mușețel pentru a-ți spăla fața, este recomandat să faci un test preliminar pe o mică porțiune de piele pentru a verifica dacă nu ai reacții alergice sau iritații. De asemenea, consultă un dermatolog înainte de a introduce orice schimbare semnificativă în rutina ta de îngrijire a pielii.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video