![Fotografie de la KoolShooters : https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/galben-galbena-vintage-clasic-6976102/ Fotografie de la KoolShooters : https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/galben-galbena-vintage-clasic-6976102/](https://media.dcnews.ro/image/202304/w670/tvr-cultural-audienta-pexels-koolshooters-6976102_70870100.jpg)
„Ați avut un mandat la Radio România. Sunteți acum reprezentatul publicului la TVR, în Consiliul de Administrație. De ce radioul public este în top, este iubit, este ascultat de români și TVR se zbate în zona Minimax, Discovery, dacă nu și mai jos, în ceea ce privește audiența?”, a întrebat Val Vâlcu.
„Trebuie să privim din mai multe puncte de vedere obiective. În radio datorită internetului, datorită digitalizării, costurile au scăzut permanent, mă refer la costurile de producție, costurile de transmisie.
Digitalizarea în radio a permis îmbunătățirea calității semnalului, a permis o mulțime de factori. La televiziune lucrurile sunt mult mai diferite. Costurile programelor și licențierea lor a crescut exponențial, în special în ceea ce privește transmisiile sportive. Radioul a transmis și transmite și acum, din câte cunosc, de exemplu liga 1. Costurile nu sunt mari.
Văd că nu se mai transmit integral meciurile, asta e altă poveste și ține de decizia editorială, dar televiziunea publică a cam ieșit din aceste jocuri ale transmisiilor mari. A mai contat la Jocurile Olimpice, a mai contat la Campionatul Mondial de Fotbal, în condițiile în care există o obligație legală ca aceste transmisii de interes național să fie preluate și distribuite gratuit de către televiziunea publică.
Și aici știm bine că au fost excepții și vă amintesc anul 2016 când nu s-au găsit bani să se achite către EBU și Campionatul European de Fotbal din Franța a fost transmis de o televiziune privată care a scos foarte mulți bani. Se zvonește pe piață că numai din publicitatea încasată pentru meciul România-Franța s-ar fi acoperit suma pe care o avea de acoperit TVR-ul, dar nu s-a vrut atunci să se dea acești bani de către Guvernul în funcție la momentul respectiv.
În primul rând este o problema financiară, mă refer la calitatea programelor. Nu poți să cumperi filmele cele mai noi dacă nu ai bani, nu poți să aduci transmisiuni sportive de interes, evident și audiențele vor lăsa de dorit. Dincolo de acest factor al banilor, aș putea să spun că este și o diferența de mentalitate. Și la radio există încetățenită destul de mult ideea că fiecare este un fel de proprietar, mă refer la realizator, pe spațiul de emisie, că fiecare știe cel mai bine ce trebuie și de multe ori din cauza intereselor fiecărei emisiuni nu se mai vede între reguli și programe.
La televiziune, unde și costurile sunt mai mari și veniturile pot fi mult mai mari, lucrurile sunt mult mai complicate pentru că există o concurență mult mai mare decât are radioul. Radioul, cel puțin pe segmentul market share, domină copios chiar dacă pe anumite sectoare este depășit de zona comercială. Per ansamblu și în ansamblul său, trustul radio al Societății Române de Radiodifuziune, cam domină aproximativ o treime din piață, o acoperă.”, a spus Georgică Severin.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video