![Foto: 30Seconds Foto: 30Seconds](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/sapun-lichid_87221200.jpg)
Sociologul și profesorul Alfred Bulai, împreună cu jurnalistul Val Vâlcu, în cadrul podcastului Nod în Papură au vorbit despre un produs cel puțin exotic: Săpunul lichid... vegan.
Val Vâlcu a povestit despre achiziția involuntară a acestui tip de săpun, care evident e mai scump decât săpunul normal.
La rândul lui sociologul Alfred Bulai explică cum totul se rezumă la strategie de marketing.
„Am cumpărat fără să mă uit, nu sunt deloc cumpărătorul ideal, un flacon cu săpun lichid. Nu îl numesc pentru a evita să fac reclamă. Dar când dau să îl arunc după ce s-a terminat, mi-a sărit în ochi pe etichetă că scria „săpun vegan”. Vegan! Nu-l mănânci, nu-l bei. Desigur, nu e o întâmplare, producătorul știe ce a făcut, dar mă gândesc cine cumpără așa ceva, un săpun mai scump vegan, și nu o face din greșeală, cred că putem spune că e ușor de păcălit. E o prostioară”, a arătat Val Vâlcu.
Profesorul Alfred Bulai explică faptul că totul se rezumă la marketing și dă exemplul „cremelor care ajung până la ... ADN-ul pielii”.
„E vorba de marketing. O disciplină care se ocupă cu maximizarea vânzărilor. De ce ai cumpăra săpun vegan? Din același motiv pentru care există reclame despre creme care ajung până la ADN-ul pielii. Majoritatea nici nu știu ce înseamnă ADN. E plină piața de acest tip de mesaje, unele mizează pe incompetența cumpărătorului. (...)
Așa funcționează, se vând prostii ca și cum ar fi lucruri importante. Uite, de exemplu în anii 1960 pe cele mai importante conserve scria „are conservanți” pentru că dădea bine, că nu se strică. Azi se vinde mult mai bine dacă nu are conservanți. Nici nu mai contează ce are produsul, până la urmă e vorba de marketing”, a conchis Alfred Bulai.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video