![Foto cu caracter ilustrativ: Unsplash Foto cu caracter ilustrativ: Unsplash](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/doina-plesca-gripa-in-romania_18304400.jpg)
S-a constatat în ultimele săptămâni o creștere semnificativă a cazurilor de gripă, mai ales în rândul tinerilor, iar ministrul Alexandru Rafila a anunțat, acum cinci zile, stare de alertă epidemică pe teritoriul României.
De asemenea, infecțiile au cauzat și decesul mai multor persoane, inclusiv o femeie în vârstă de 25 de ani fără condiții medicale preexistente (citește AICI).
De ce virusul gripal este atât de virulent
Doina Pleșca, medic primar pediatrie și pneumologie pediatrică, președintele Societății Române de Pediatrie, a explicat care sunt cauzele declanșării sezonului gripal mai devreme cu aproape două luni decât în mod normal și de ce ultimele două ierni au fost lipsite de astfel de probleme:
„Suntem în plin sezon rece, când virusurile de iarnă devin foarte active, respectiv virusul gripal, virusul sincițial respirator, coronavirus, rinovirusurile, etc. Dacă este să privim ultimele două sezoane, 2020-2021 și 2021-2022, trebuie să ne aducem aminte că am fost în plină pandemie de Covid-19, ceea ce a determinat închiderea școlilor, grădinițelor, munca de acasă, mască, distanțare, măsuri de prevenție care au limitat pe de o parte limitarea răspândirii infecției cu SARS-CoV-2 și pe de altă parte au pus în adormire celelalte virusuri.
În acest moment, când lucrurile nu mai sunt ca în 2021-2022, când oamenii mai deloc nu mai poartă măști, umblă răciți prin spațiile închise, merg în colectivități, la serviciu, la școală și grădiniță, incidența acestor infecții virale respiratorii a crescut spectaculos. Este un fenomen epidemiologic început în octombrie pe teritoriul american și care, după vreo două-trei săptămâni a intrat în spațiul european și a ajuns și în România.
Este un ciclu epidemiologic sosit puțin mai devreme față de ce știam. Vârful infecțiilor cu gripă este preponderent la mijlocul lunii februarie, dar noi iată că ne confruntăm din decembrie cu această infecție virală“, a spus, pentru DC News, dr. Doina Pleșca, medic primar pediatrie și pneumologie pediatrică, președintele Societății Române de Pediatrie
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video