![foto: Freepik foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/scris-de-mana_37917100.jpg)
Un studiu recent realizat în Norvegia aduce în prim-plan avantajele remarcabile ale scrisului de mână, sugerând că acesta poate oferi beneficii cognitive semnificative, precum îmbunătățirea memoriei și reamintirea eficientă a informațiilor. Cercetătorii de la Universitatea Norvegiană de Știință și Tehnologie au descoperit că scrisul de mână activează regiunile creierului într-un mod mai intens, ceea ce conduce la îmbunătățirea procesului de memorare.
Studiul a implicat 36 de studenți voluntari care au fost instruiți să scrie cuvinte aleatorii dintr-un joc, folosind fie o tastatură, fie un stilou digital. Rezultatele au demonstrat că scrisul manual stimulează o conectivitate crescută între emisferele cerebrale, facilitând astfel o comunicare mai eficientă în interiorul creierului.
Această conectivitate este vitală pentru dezvoltarea limbajului, iar lipsa sa poate indica o scădere a IQ-ului verbal. În plus, cercetarea a relevat că procesele cognitive implicate în scrisul de mână sunt diferite față de cele din utilizarea unei tastaturi, subliniind complexitatea și beneficiile unice ale acestei practici tradiționale.
Beneficii pentru sănătatea psihică
Scrierea de mână este o practică benefică pentru creier, arată studiul:
Dezvoltarea abilităților motorii fine: Scrierea manuală implică mișcări fine și coordonare între mână și ochi, contribuind la dezvoltarea abilităților motorii fine, esențiale pentru activități precum scrierea, desenul și manipularea obiectelor.
Consolidarea memoriei și învățarea: Studiile arată că scrierea manuală este asociată cu o mai bună memorare și înțelegere a informațiilor. Procesul de a transcrie informații din minte pe hârtie poate facilita învățarea și reținerea informațiilor pe termen lung.
Stimularea creativității: Scrierea manuală poate stimula creativitatea și gândirea abstractă, oferind o modalitate mai liberă de exprimare decât tastarea pe un computer sau pe un dispozitiv electronic.
Reducerea stresului: Pentru mulți oameni, activitatea de a scrie de mână poate avea un efect calmant și relaxant, ajutând la reducerea stresului și anxietății.
Conexiunea cu trecutul și tradițiile: Scrierea de mână are o istorie bogată și este o tradiție culturală îndelungată. Practicând scrierea manuală, ne conectăm cu aceste tradiții și îmbogățim experiența noastră personală.
Menținerea sănătății cognitive: Scrierea de mână poate ajuta la menținerea sănătății cognitive, fiind un bun exercițiu pentru creier și încurajând funcțiile principale neuronale cum ar fi concentrarea și atenția.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video