David Popovici, o nouă medalie de aur la Campionatul Naţional de Nataţie. A doborât şi recordul naţional
Data publicării:
Autor: Florin Răvdan
WhatsApp
Inquam Photos / George Calin
Inquam Photos / George Calin
David Popovici a luat o nouă medalie de aur. 

Dublul campion european şi mondial David Popovici a câştigat titlul în proba de 50 m fluture, cu nou record naţional, joi, în ziua a doua a Campionatelor Naţionale de înot în bazin de 50 m, găzduite de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni.

Popovici, care şi-a trecut în palmares al treilea său titlu naţional la această ediţie a întrecerilor, s-a impus cu timpul de 23 sec 74/100. El i-a devansat în finală pe Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti), 23 sec 95/100, şi pe Andrei Mircea Anghel (CSM Bucureşti), 24 sec 40/100.

CSM Constanţa a obţinut joi trei titluri naţionale, prin Brigitta Vass (200 m bras), Mihai Gergely (200 m liber) şi la ştafetă combinată 4x100 m mixt.

CSA Steaua a câştigat două titluri, aduse de Maysa Raţiu (200 m liber) şi de Mihnea Ionuţ Roşca (200 m bras), scrie Agerpres.


FEMININ
200 m bras
1. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 2:32.33
2. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 2:32.49
3. Alecsia Maria Tenciu (CS Dinamo Bucureşti) 2:34.60

50 m fluture
1. Daria Măriuca Silişteanu (CS Dinamo) 27.36
2. Eva Maria Paraschiv (CSM Constanţa) 27.58
3. Denisa Bacalu (CSA Steaua) 27.78

200 m liber
1. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) 2:01.31
2. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua) 2:02.74
3. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua) 2:03.03

MASCULIN
200 m bras
1. Mihnea Ionuţ Roşca (CSA Steaua) 2:19.42
2. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 2:19.91
3. Darius Cătălin Petrache (CSA Steaua) 2:20.51

50 m fluture
1. David Popovici (CS Dinamo) 23.74 (record naţional)
2. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 23.95
3. Andrei Mircea Anghel (CSM Bucureşti) 24.40

200 m liber
1. Mihai Gergely (CSM Constanţa) 1:51.72
2. Robert Andrei Badea (CSA Steaua) 1:52.07
3. Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara) 1:52.57

ştafetă combinată 4x100 m mixt
1. CSM Constanţa (Patrick Sebastian Dinu, Brigitta Vass, Mihai Gergely, Rebecca Aimee Diaconescu) 4:02.31
2. CSA Steaua (Robert Andrei Badea, Matei Cristian State, Denisa Bacalu, Ana Maria Sibişeanu) 4:03.67
3. CSM Târgu Mureş (Henrietta Szentgyorgyi, Henrietta Fangli, Balazs Meszaros, Daniel Alexandru Nicuşan) 4:07.49

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

WhatsApp
pixel