David Popovici, medalie de aur la 400 m liber
Data publicării:
Autor: Florin Răvdan
WhatsApp
Inquam Photos / George Calin
Inquam Photos / George Calin
Dublul campion european şi mondial David Popovici a câştigat, vineri, titlul naţional în proba de 400 m liber, la Campionatele Naţionale de înot în bazin de 50 m găzduite de Complexului Sportiv de Nataţie Otopeni.


Popovici (CS Dinamo) a fost cronometrat cu timpul de 3 min 51 sec 18/100, fiind urmat de Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua), 3 min 52 sec 45/100, şi de Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara), 4 min 01 sec 39/100.

Pentru David Popovici a fost al patrulea titlu obţinut la această ediţie a Naţionalelor, după cele de la 50 m liber, 100 m spate şi 50 m fluture (acesta cu record naţional). El a obţinut vineri şi o medalie de argint cu ştafeta masculină de 4x100 m liber a clubului Dinamo (Alessandro Petrişor Vlad, Cristian Lăpădat, Dragoş Ghile, 3 min 24 sec 08/100), într-o probă câştigată de 1. CSM Constanţa (Eric Ştefan Andrieş, Mihai Gergely, Patrick Sebastian Dinu, Constantin George Alexandru Stoica) cu nou record naţional, 3 min 22 sec 17/100, scrie Agerpres.

Un record naţional a stabilit şi Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş), la 50 m bras, cu timpul de 32 sec 35/100.

CSA Steaua a câştigat trei titluri vineri, prin Maysa Raţiu (400 m liber), Vlad Ştefan Stancu (200 m fluture) şi la ştafetă 4x100 m liber feminin (cu Maysa Raţiu în componenţă).

Rezultatele finalelor de vineri:
FEMININ
200 m fluture
1. Eva Maria Paraschiv (CSM Constanţa) 2:16.11
2. Andra Denisa Gorecki (CSA Steaua Bucureşti) 2:16.54
3. Alexandra Bogdăneci (CSU Piteşti) 2:18.36

50 m bras
1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 32.35 - record naţional
2. Alexandra Maticiuc (CSM Corona Braşov) 33.15
3. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 33.40

400 m liber
1. Maysa Raţiu (CSA Steaua) 4:17.34
2. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua) 4:19.06
3. Anastasia Maria Bako (CSA Steaua) 4:19.69

ştafetă 4x100 m liber
1. CSA Steaua (Maysa Raţiu, Maria Claudia Gâdea, Ioana Maria Ştirbu, Anastasia Maria Bako) 3:52.21
2. CSA Steaua (Denisa Bacalu, Daria Maria Manea, Diana Gabriela Stiger, Ana Maria Sibişeanu) 3:55.65
3. CSM Constanţa (Paula Maria Boleacu, Maria Ilinca Maxim, Alice Ciobanu, Eva Maria Paraschiv) 4:03.95

MASCULIN
50 m bras
1. Emil Dancaneţ (CSU Politehnica Timişoara) 28.48
2. Radu Vaipan (CSU Politehnica Timişoara) 28.66
3. Patrick Sebastian Dinu (CSM Constanţa) 28.71

200 m fluture
1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) 2:01.03
2. Vlad Ştefan Mihalache (ACS Aqua Sport Citius) 2:03.23
3. Tobias George Dumitrache (CSM Bucureşti) 2:04.07

400 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo) 3:51.18
2. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) 3:52.45
3. Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara) 4:01.39

ştafetă 4x100 m liber
1. CSM Constanţa (Eric Ştefan Andrieş, Mihai Gergely, Patrick Sebastian Dinu, Constantin George Alexandru Stoica) 3:22.17 - record naţional
2. CS Dinamo (Alessandro Petrişor Vlad, Cristian Lăpădat, David Popovici, Dragoş Ghile) 3:24.08
3. CS Olimpia Bucureşti (Alexandru Constantinescu, Denis Laurean Popescu, Rareş Mihai Oanţă, Matei Alexandru Simion) 3:30.17

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

WhatsApp
pixel