David Popovici, înotătorul care a uimit lumea la Olimpiadă, victorie la Cupa României
Autor: Florin Răvdan | Publicat pe: 02 iun 2022, 02:59
WhatsApp
Facebook David Popovici
David Popovici, legitimat la CS Dinamo, a câştigat proba 100 m liber din Cupa României. 

Sportivul David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) s-a impus, miercuri, în proba de 100 m liber din cadrul Cupei României la înot pentru seniori în bazin de 50 de metri, competiţie găzduită de Complexul Turistic de Nataţie din Târgovişte, scrie Agerpres.

În prima zi a întrecerilor, CSA Steaua a obţinut nu mai puţin de cinci victorii, prin Maria Claudia Gâdea la 400 m liber, Darius Cătălin Petrache la 200 m bras, Vlad Ştefan Stancu la 800 m liber, precum şi în probele de ştafetă 4x100 m liber feminin şi masculin.

Rezultatele finalelor de miercuri:

FEMININ

50 m bras

1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 00:32:96
2. Bianca Andreea Costea (CSA Steaua Bucureşti ) 00:33:52
3. Paula Maria Boleacu (ACS Atena Sport Club Constanţa) 00:33:72

100 m spate

G Ad:

1. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 01:03:13
2. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Braşov ) 01:04:04
3. Alexandra Roxana Curcan (CSM Piteşti) 01:04:20

400 m liber

1. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 04:27:58
2. Eva Maria Paraschiv (ACS Atena Sport Club Constanţa) 04:32:14
3. Emilia Colţi Dumitrescu (CS Petrolul Ploieşti) 04:32:16

200 m mixt

1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 02:17:76
2. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua Bucureşti) 02:18:52
3. Daria Remete Mireştean (LPS Alba Iulia) 02:22:69

ştafetă 4x100 m liber

1. CSA Steaua Bucureşti (Bianca Andreea Costea, Maysa Raţiu, Ana Maria Sibişeanu, Diana Gabriela Stiger) 03:54:62
2. CSM Piteşti (Alexandra Roxana Curcan, Ana Cristiana Otoiu, Alexandra Mihaela Butnaru, Andra Georgiana Surugiu) 04:02:54
3. CS Olimpia Bucureşti (Irina Ana Preda, Sara Julia Fabian, Ştefania Călinoiu, Maria Florentina Oprea) 04:06:86

MASCULIN

50 m fluture

1. George Adrian Raţiu (CS Universitatea Cluj) 00:24:23
2. Cătălin Paul Ungur (CS Universitatea Cluj) 00:24:28
3. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 00:24:58

200 m spate

1. Robert Andrei Badea (ACS Navi Bucureşti) 02:03:03
2. Carol Mihai Cojocaru (SCM Bacău) 02:05:67
3. Alexandru Constantinescu (CS Olimpia Bucureşti) 02:06:89

100 m liber

1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 00:48:21
2. Constantin George Alexandru Stoica (CSA Steaua Bucureşti) 00:50:05
3. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 00:50:73

200 m bras

1. Darius Cătălin Petrache (CSA Steaua Bucureşti) 02:20:21
2. Darius Ştefan Coman (ACS Barracuda Câmpina) 02:21:36
3. Atila Abibula (CS Farul Constanţa) 02:24:19

800 m liber

1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua Bucureşti) 07:57:60
2. Ştefan Andrei Vasilescu (CSA Steaua Bucureşti) 08:22:71
3. Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara) 08:35:88

ştafetă 4x100 m liber

1. CSA Steaua Bucureşti (Dragoş Ghile, Octavian Miclean, Antonio Andrei Costroj, Constantin George Alexandru Stoica) 03:25:57
2. CSM Bucureşti (David Andrei Mihai, Vlad Paţurcă, Tobias George Dumitrache, Andrei Mircea Anghel) 03:32:41
3. CSU Politehnica Timişoara (Andrei Sebastian Simon, Emil Dancaneţ, Anna Urban, Bogdan Alexandru Checicheş) 03:35:37

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

WhatsApp
Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?
Crossuri parteneri
DCBusiness.ro
DCBusiness.ro
DCMedical.ro
DCMedical.ro
StiriDiaspora.ro
StiriDiaspora.ro
DefenseRomania.ro
DefenseRomania.ro
Spectacola.ro
Spectacola.ro
Astrosens.ro
Astrosens.ro