David Popovici, înotătorul care a uimit lumea la Olimpiadă, victorie la Cupa României
Autor: Florin Răvdan | Publicat pe: 02 iun 2022, 02:59
WhatsApp
Facebook David Popovici
Facebook David Popovici
David Popovici, legitimat la CS Dinamo, a câştigat proba 100 m liber din Cupa României. 

Sportivul David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) s-a impus, miercuri, în proba de 100 m liber din cadrul Cupei României la înot pentru seniori în bazin de 50 de metri, competiţie găzduită de Complexul Turistic de Nataţie din Târgovişte, scrie Agerpres.

În prima zi a întrecerilor, CSA Steaua a obţinut nu mai puţin de cinci victorii, prin Maria Claudia Gâdea la 400 m liber, Darius Cătălin Petrache la 200 m bras, Vlad Ştefan Stancu la 800 m liber, precum şi în probele de ştafetă 4x100 m liber feminin şi masculin.

Rezultatele finalelor de miercuri:

FEMININ

50 m bras

1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 00:32:96
2. Bianca Andreea Costea (CSA Steaua Bucureşti ) 00:33:52
3. Paula Maria Boleacu (ACS Atena Sport Club Constanţa) 00:33:72

100 m spate

1. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 01:03:13
2. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Braşov ) 01:04:04
3. Alexandra Roxana Curcan (CSM Piteşti) 01:04:20

400 m liber

1. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 04:27:58
2. Eva Maria Paraschiv (ACS Atena Sport Club Constanţa) 04:32:14
3. Emilia Colţi Dumitrescu (CS Petrolul Ploieşti) 04:32:16

200 m mixt

1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 02:17:76
2. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua Bucureşti) 02:18:52
3. Daria Remete Mireştean (LPS Alba Iulia) 02:22:69

ştafetă 4x100 m liber

1. CSA Steaua Bucureşti (Bianca Andreea Costea, Maysa Raţiu, Ana Maria Sibişeanu, Diana Gabriela Stiger) 03:54:62
2. CSM Piteşti (Alexandra Roxana Curcan, Ana Cristiana Otoiu, Alexandra Mihaela Butnaru, Andra Georgiana Surugiu) 04:02:54
3. CS Olimpia Bucureşti (Irina Ana Preda, Sara Julia Fabian, Ştefania Călinoiu, Maria Florentina Oprea) 04:06:86

MASCULIN

50 m fluture

1. George Adrian Raţiu (CS Universitatea Cluj) 00:24:23
2. Cătălin Paul Ungur (CS Universitatea Cluj) 00:24:28
3. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 00:24:58

200 m spate

1. Robert Andrei Badea (ACS Navi Bucureşti) 02:03:03
2. Carol Mihai Cojocaru (SCM Bacău) 02:05:67
3. Alexandru Constantinescu (CS Olimpia Bucureşti) 02:06:89

100 m liber

1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 00:48:21
2. Constantin George Alexandru Stoica (CSA Steaua Bucureşti) 00:50:05
3. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 00:50:73

200 m bras

1. Darius Cătălin Petrache (CSA Steaua Bucureşti) 02:20:21
2. Darius Ştefan Coman (ACS Barracuda Câmpina) 02:21:36
3. Atila Abibula (CS Farul Constanţa) 02:24:19

800 m liber

1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua Bucureşti) 07:57:60
2. Ştefan Andrei Vasilescu (CSA Steaua Bucureşti) 08:22:71
3. Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara) 08:35:88

ştafetă 4x100 m liber

1. CSA Steaua Bucureşti (Dragoş Ghile, Octavian Miclean, Antonio Andrei Costroj, Constantin George Alexandru Stoica) 03:25:57
2. CSM Bucureşti (David Andrei Mihai, Vlad Paţurcă, Tobias George Dumitrache, Andrei Mircea Anghel) 03:32:41
3. CSU Politehnica Timişoara (Andrei Sebastian Simon, Emil Dancaneţ, Anna Urban, Bogdan Alexandru Checicheş) 03:35:37

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

WhatsApp
Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?