David Popovici a câştigat proba de 100 m. liber la Naţionalele în bazin scurt
Data publicării:
Autor: Ioan-Radu Gava
WhatsApp
FOTO: Agerpres
FOTO: Agerpres
Sportivul român David Popovici (CS Dinamo) a câştigat proba de 100 m liber, joi, la Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri), găzduite de la Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni.

Popovici a fost cronometrat în finală cu timpul de 46 sec 76/100, fiind urmat de Patrick Sebastian Dinu (CSM Constanţa), 47 sec 22/100, şi de Andrei Ungur (CSU Cluj), 48 sec 06/100. Fostul campion mondial reuşise cel mai bun timp şi în calificări, 47 sec 88/100, conform Agerpres.

Popovici a obţinut şi o medalie de bronz în proba de ştafetă 4x50 metri liber.

Popovici va mai lua startul la Naţionale în probele de 50 m liber, 200 m liber şi 100 m mixt.

Brigitta Vass (CSM Constanţa) a reuşit două victorii joi, la 50 m bras şi 200 m mixt.

Competiţia constituie o ultimă repetiţie înaintea Europenelor de seniori (5-10 decembrie) din acelaşi complex olimpic de nataţie.

Rezultatele finalelor de joi:
FEMININ
50 m bras
1. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 32.00
2. Maria Alexia Argeşanu (CSM Constanţa) 32.35
3. Alexandra Maticiuc (CSM Corona Braşov) 32.40

100 m spate
1. Aissia Claudia Prisecariu (CS Dinamo Bucureşti) 1:00.62
2. Denisa Bacalu (CSA Steaua) 1:02.75
3. Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua) 1:02.98

400 m liber
1. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua) 4:08.85
2. Ioana Maria Ştirbu (CSA Steaua) 4:10.03
3. Maysa Raţiu (CSA Steaua) 4:13.57

200 m mixt
1. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 2:14.18
2. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua) 2:16.27
3. Tamara Ioana Lospa (CSM Constanţa) 2:17.95

ştafetă 4x50 m
1. CSA Steaua (Maysa Raţiu, Anastasia Maria Bako, Ioana Maria Ştirbu, Gabriela Ioana Gâdea) 1:42.88
2. CSA Steaua (Denisa Bacalu, Diana Gabriela Stiger, Daria Maria Manea, Ana Maria Sibişeanu) 1:45.65
3. CSM Constanţa (Paula Maria Boleacu, Brigitta Vass, Anca Bescheret, Eva Maria Paraschiv) 1:47.18

MASCULIN
50 m fluture
1 Alexandru Richard Szilagyi (CS Universitatea Cluj) 23.61
2. Andrei Ungur (CS Universitatea Cluj) 23.80
3. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 23.99

200 m spate
1. Robert Andrei Badea (CSA Steaua) 1:53.60
2. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 1:53.95
3. Luca Ştefan Ichim (LPS Baia Mare) 1:58.46

100 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 46.76
2. Patrick Sebastian Dinu (CSM Constanţa) 47.22
3. Andrei Ungur (CS Universitatea Cluj) 48.06

200 m bras
1. Darius Ştefan Coman (CSM Corona Braşov) 2:09.72
2. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 2:10.97
3. Matei Cristian State (CSA Steaua) 2:15.43

ştafetă 4x50 m liber
1. CSM Constanţa (Eric Ştefan Andrieş, Darius Matei Trenchea, David Andreas Niculaie, Patrick Sebastian Dinu) 1:30.46
2. CS Olimpia Bucureşti (Denis Laurean Popescu, Matei Alexandru Simion, Ştefan Cozma, Alexandru Constantinescu) 1:30.80
3. CS Dinamo Bucurereşti

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

WhatsApp
pixel