![Plic vot, urnă alegeri europarlamentare 2019 Plic vot, urnă alegeri europarlamentare 2019](https://media.dcnews.ro/image/201905/w670/alegeri-euro_94237900.jpg)
Douăsprezece secţii - cele mai multe - vor fi deschise la Chişinău. De asemenea, în premieră, va funcţiona o secţie de votare la Durleşti, o suburbie a capitalei moldovene, a anunţat vineri Daniel Ioniţă într-o conferinţă de presă.
Condiţii de vot
La aceste secţii, ce vor fi deschise între orele 07:00-21:00, vor putea vota toţi cetăţenii români care au împlinit vârsta de 18 ani, la prezentarea unui act de identitate valabil, a precizat el. Se va putea vota cu paşaportul diplomatic, paşaportul de serviciu, paşaportul simplu, inclusiv electronic sau temporar, cu buletinul de identitate şi cartea de identitate, inclusiv provizorii.
Nu va fi permis votul în baza titlului de călătorie, a indicat ambasadorul român. Totodată, Daniel Ioniţă a precizat că alegătorii vor putea vota doar după ce vor semna o declaraţie pe propria răspundere că nu au votat şi în altă parte. Diplomatul român a mai menţionat că în ziua alegerilor secţiile consulare nu vor elibera acte de identitate, conform Radio Chişinău.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video