![Sursă foto: Facebook/ Dan Barna Sursă foto: Facebook/ Dan Barna](https://media.dcnews.ro/image/202305/w670/345008703_1285215498788158_5140803995279073049_n_77399400.jpg)
Potrivit unui comunicat transmis de USR, delegaţi din peste 60 de partide, reuniţi la Congresul ALDE de la Stockholm, au apreciat experienţa lui Dan Barna şi implicarea acestuia în promovarea liberalismului în Uniunea Europeană şi vecinătatea acesteia.
'Valorile liberale ne asigură în continuare calea spre dezvoltare şi proiecte de succes precum PNRR şi vor reprezenta fundaţia solidă pentru combaterea populismului şi a extremismului. Mulţumesc colegilor din familia europeană liberală pentru susţinere. Vom începe să lucrăm împreună pentru alegerile din 2024. Vom reuşi împreună', a declarat Dan Barna.
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, liderul delegaţiei prezente la Stockholm, a apreciat că, după alegerea lui Dan Barna ca vicepreşedinte ALDE, 'USR are o voce europeană şi mai puternică'.
Din delegaţia aflată la Congresul ALDE mai fac parte parlamentarii Diana Buzoianu, Ionuţ Moşteanu, Cristina Prună, Cristian Seidler, europarlamentarul USR Vlad Botoş, preşedintele USR Bucureşti Vlad Voiculescu şi primari USR, printre care Elena Lasconi, Radu Mihaiu, Clotilde Armand şi Raul Urdă.
'Alianţa Liberalilor şi Democraţilor pentru Europa este formată din 60 de partide liberale din întreaga Europă şi este reprezentată în instituţiile Uniunii Europene cu 65 de deputaţi şi cinci membri ai Comisiei Europene', se menţionează în comunicatul USR, potrivit Agerpres.
VEZI ȘI: Barna: Am fost implicat într-un incident rutier, am fost acroșat de o mașină pe o trecere de pietoni semaforizată din București
Dan Barna a spus că a fost acroșat de o mașină pe o trecere de pietoni semaforizată din Capitală. El a mai zis că acum se simte bine, „urmările nu sunt grave, trebuie doar ceva repaus”.
„Pentru că au apărut mai multe informații pe surse: în această după amiază, am fost implicat într-un incident rutier, am fost acroșat de o mașină pe o trecere de pietoni semaforizată din Capitală.
Mulțumesc medicilor de la spitalul Floreasca pentru grija lor, starea mea de sănătate este bună, urmările nu sunt grave, trebuie doar ceva repaus.
Mulțumesc, de asemenea, polițiștilor de la brigada rutieră pentru profesionalism și promptitudine”, a transmis Dan Barna, fost președinte USR.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video