![Cum să scapi definitiv de mucegai. Trucul care a ajutat zeci de gospodine îți poate fi de folos. Sursa foto: freepik.com Cum să scapi definitiv de mucegai. Trucul care a ajutat zeci de gospodine îți poate fi de folos. Sursa foto: freepik.com](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/cum-sa-scapi-definitiv-de-mucegai--trucul-care-a-ajutat-zeci-de-gospodine-iti-poate-fi-de-folos_93087100.jpg)
Chiar dacă ștergi, în mod regulat, petele negre, cu o cârpă, eforturile tale sunt în zadar, deoarece după ceva timp ciuperca va apărea din nou. În loc să pierzi timp și energie, încearcă o metoda care a ajutat sute de gospodine.
Deci, pentru a scăpa de mucegai, principalul lucru de care ai nevoie este înălbitorul și un burete vechi.
Nu uita de măsurile de siguranță: în primul rând, pune-ți mănuși și o mască de protecție, apoi te poți apuca de lucru.
Păstrează lalelele tăiate mai mult timp: adaugă acest ingredient în vază
Buretele trebuie umezit cu înălbitor, apoi șterge petele de mucegai. După această acțiune simplă, mucegaiul va dispărea.
În cele din urmă, vom vorbi despre un alt instrument dovedit, care va servi ca un asistent de încredere în lupta împotriva mucegaiului. Aceasta nu este altceva decât o impregnare antifungică, care poate fi găsită pe rafturile unui magazin de materiale de construcție.
Pentru a curăța mobila din bucătărie și pe cea din baie, de mucegai, procesul este simplu. Toarnă trei părți de apă și o parte de înălbitor într-o sticlă de pulverizare. Apoi, pulverizează lichidul obținut pe suprafețele afectate și lasă-l să acționeze 15 minute.
La final, șterge cu o cârpă sau un burete și repetă procesul după cum este necesar până obții rezultatul dorit. De asemenea, nu uita să lași dulapurile deschise pentru a facilita operațiunea de uscare.
Trucul cu care putem scăpa de umiditate și parfuma casa: avem nevoie de două ingrediente
Și amoniacul este eficient împotriva petelor de mucegai. Un alt produs eficient, amoniacul va lupta împotriva mucegaiului care apare pe mobilierul de bucătărie si baie. Pentru a face acest lucru, toarnă un litru de apă într-o sticlă de pulverizare și adaugă o doză de amoniac.
Pulverizează soluția obținută pe locurile cu mucegai. După 15 minute, șterge cu un prosop de hârtie sau o cârpă veche și nu uita să lași dulapurile deschise pentru a se usca mai bine.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video