CSM Bucureşti câştigat în premieră Cupa Challenge la volei feminin
CSM București a câștigat Cupa Challenge la volei feminin, duminică, după ce și-a adjudecat primele două seturi ale meciului pe care îl joacă în deplasare cu formația turcă Trabzon Idman Ocagi (25-23, 25-13), în manșa a doua a finalei. În tur, CSM s-a impus cu 3-1.

Scorul pe seturi a fost 25-23, 25-13, 20-25, 25-20, după 103 minute de joc.

În manşa tur, la Bucureşti, CSM s-a impus cu scorul de 3-1, pe seturi 20-25, 25-16, 25-16, 25-15, iar cu dubla victorie din finală cucereşte trofeul Challenge.

Succesul formaţiei din Capitală este primul din istoria voleiului feminin românesc.

În semifinalele competiţiei, CSM a eliminat deţinătoarea trofeului, formaţia turcă  Bursa BBSK, iar Trabzon a trecut de rusoaicele de la Zarechie Odintsovo.

Înfiinţată în urmă cu nouă ani, CSM Bucureşti a disputat prima finală europeană din istoria sa, dar şi a voleiului feminin românesc, ultima medalie datând din 1974, când Dinamo Bucureşti a obţinut medalia de bronz în Cupa Cupelor.

Challenge Cup este a treia competiţie valorică a continentului, după Liga Campionilor şi CEV Cup.