Corvinul Hunedoara, eliminată din Europa League. Înfrângere la limită cu HNK Rijeka

Autor: Alexandru Negrici | Categorie: Sport
Echipa de fotbal Corvinul Hunedoara a fost eliminată din Europa League, după o înfrângere cu 1-0 în fața formației HNK Rijeka, în meciul disputat joi seara pe Stadionul HNK Rijeka. Partida a contat pentru manșa secundă a turului al doilea preliminar al competiției.

După ce prima întâlnire, desfășurată la Hunedoara, s-a încheiat cu un rezultat de 0-0, vicecampioana Croației a intrat pe teren cu dorința clară de a rezolva rapid soarta calificării. Atacurile intense ale echipei croate au pus presiune constantă pe apărarea Corvinului, portarul Ștefan Lefter fiind nevoit să intervină de mai multe ori salvator. În minutul 10, Pasalic a scăpat pe contraatac, însă Lefter a reușit să respingă spectaculos șutul din lateral dreapta.

Echipa din Hunedoara a încercat să răspundă printr-o fază periculoasă a lui Manolache, care a trimis cu capul puțin peste poartă dintr-un corner, în minutul 8. Totuși, Rijeka a reușit să deschidă scorul în minutul 12, prin Petrovic, care a finalizat din apropiere, după o pasă precisă de la Ivanovic.

Corvinul a avut dificultăți în a se apropia de poarta adversă, reușind doar câteva ocazii sporadice. Pîrvulescu a încercat un șut de la distanță, dar mingea a trecut pe lângă. HNK Rijeka a continuat să atace, iar în minutul 47, Ivanovic a avut o dublă ocazie, însă portarul Lefter a fost din nou la post.

În repriza secundă, gazdele au fost nevoite să-l înlocuiască pe portarul Martin Zlomislic, accidentat, iar noul portar, Josip Posavec, a avut imediat de înfruntat atacurile Corvinului. Neacșa și Lupu au avut șanse de a egala, însă fără succes.

Un moment crucial al meciului a avut loc în minutul 74, când Posavec l-a faultat în careu pe Hrezdac, iar arbitrul a acordat penalty. Din păcate, Sergiu Buș a ratat șansa de a egala, trimițând mult peste poartă.

Până la finalul meciului, Corvinul Hunedoara a continuat să pună presiune, însă nu a reușit să înscrie, în ciuda celor 10 minute de prelungiri. Echipa română își va continua parcursul european în Conference League, urmând să joace în turul al treilea preliminar împotriva formației FC Astana din Kazahstan.

Echipele:

HNK Rijeka: Martin Zlomislic (Josip Posavec 53) - Ivan Smolcic, Niko Galesic (căpitan), Stjepan Radeljic, Marijan Cabraja - Lindon Selahi (Emmanuel Banda 72) - Marco Pasalic (Ante Majstorovic 89), Dejan Petrovic, Toni Fruk (Bruno Bogojevic 72), Niko Jankovic - Franjo Ivanovic. Antrenor: Zeljko Sopic. Rezerve neutilizate: Nais Djouahra, Jorge Obregon, Silvio Ilinkovic, Noel Jakac, Simun Butic, Andro Babic, Gabriel Rukavina.

Corvinul Hunedoara: Ștefan Lefter - Alexandru Neacșa (căpitan), Viorel Ștefan Lică, Antonio Manolache, Mihai Velisar (Antonio Bradu 46) - Roger, Denis Hrezdac (Ion Cărăruș 85), Desley Ubbink (Andrei Hergheligiu 90+5) - Marius Lupu, Sergiu Buș (Lucas Câmpan 90+5), Nicolae Pîrvulescu. Antrenor: Florin Maxim. Rezerve neutilizate: Cristian Blaga, Ionuț Pop, Alexandru Predică, Darius Alexandru Grigore, Timotei Mitran, Alexandru Gîrbiță, Ibuchi Goodnews Chukwu, Marius Chindriș.

Arbitri: Sivert Oeksnes Amland; arbitri asistenți: Alf Olav Rossland, Tom Harald Groenevik; al patrulea oficial: Marius Hansen Groetta (toți din Norvegia). Arbitru asistent video: Clay Ruperti; arbitru asistent video: Mohammad Usman Aslam (ambii din Norvegia). Observator UEFA pentru arbitri: Dejan Filipovic (Serbia); Delegat UEFA: Metin Kazancioglu (Turcia).

Cartonașe galbene: Buș (49), Manolache (90+1), Lefter (90+7) / Posavec (74), Pasalic (75), Sopic (77), Galesic (78).