![](https://media.dcnews.ro/image/201509/w670/agerpres_7706880_97584900.jpg)
Purtătoarea de cuvânt adjunctă a Comisiei Europene, Mina Andreeva, a citat, pe Twitter, o declarație de miercuri a comisarului european Corina Crețu: "Este trist să văd că România nu a susținut decizia de ieri. În familia Uniunii Europene avem nevoie de solidaritate în vremuri bune și în vremuri rele".
Corina Crețu a distribuit pe contul său de Twitter declarația sa, citată de Mina Andreeva. România a votat, marți, la Consiliul JAI, împotriva cotelor obligatorii de imigranți. Decizia a fost luată prin votul majorității, nu prin unanimitate. Uniunea Europeană a aprobat planul de relocare a 120.000 de refugiați, prin care România este obligată la o cotă obligatorie de 6.351 de refugiați.
Dana Berinde, consilierul de comunicare al Corinei Crețu, a confirmat pentru dcnews.ro, declarația citată de către Mina Andreeva: "Da, declarația aparține doamnei Comisar European pentru Politică Regională, Corina Crețu și a fost făcută înaintea întâlnirii de astăzi a Colegiului comisarilor. Răspunsul doamnei comisar la întrebarea privind votul de ieri în cadrul JAI a fost citat pe Twitter de către Mina Andreeva, purtător de cuvânt al CE".
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video