Copa Libertadores - Flamengo şi Boca Juniors, calificate în sferturile de finală

Autor: Sebastian Florea | Categorie: Sport

Echipa braziliană Flamengo s-a calificat în sferturile de finală ale Copei Libertadores la fotbal, cea mai importantă competiţie inter-cluburi din fotbalul sud-american, învingând la loviturile de departajare formaţia ecuadoriană Emelec, miercuri seara pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

Învinsă cu 2-0 în meciul tur, de la Guayaquil, Flamengo a reuşit să înscrie la rândul ei de două ori prin atacantul Gabriel Barbosa "Gabigol", în minutele 10 (din penalty) şi 19, restabilind astfel egalitatea la general. Învingătoarea a fost decisă la penalty-uri, unde brazilienii s-au impus cu 4-2.

Într-un alt meci din manşa secundă a optimilor de finală, disputat la Buenos Aires, echipa argentiniană Boca Juniors s-a impus cu 2-0 în faţa formaţiei braziliene Atletico Paranaense, graţie reuşitelor lui Ramon Abila (56) şi Eduardo Salvio (90+4). Boca Juniors câştigase şi meciul tur, cu 1-0.

Rezultate înregistrate miercuri în optimile de finală din Copa Libertadores:
Internacional Porto Alegre (Brazilia) - Nacional Montevideo (Uruguay) 2-0 (în tur 1-0)
Au marcat: Rodrigo Moledo (16), Paolo Guerrero (90+4).

Cerro Porteno (Paraguay) - San Lorenzo (Argentina) 2-1 (în tur 0-0)
Au marcat: Joaquin Larrivey (56 - penalty), Oscar Ruiz (63), respectiv Adam Bareiro (18 - penalty).

Flamengo (Brazilia) - Emelec (Ecuador) 2-0 (4-2 după loviturile de departajare) (în tur 0-2)
Au marcat: Gabriel Barbosa (10 - penalty, 19)

Boca Juniors (Argentina) - Atletico Paranaense (Brazilia) 2-0 (în tur 1-0)
Au marcat: Ramon Abila (56), Eduardo Salvio (90+4).