CM 2022, Qatar: Clasamentul golgheterilor și programul meciurilor
Autor: Crişan Andreescu | Publicat pe: 28 noi 2022, 06:59
WhatsApp
Kylian Mbappe
Kylian Mbappe
Numărul de goluri marcate în primele opt zile ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar a ajuns la 67, iar ecuadorianul Enner Valencia şi francezul Kylian Mbappe sunt liderii clasamentului golgheterilor.

Clasamentul golgheterilor după meciurile de duminică:

3 goluri: Enner Valencia (Ecuador), Kylian Mbappe (Franţa)

2 goluri: Bukayo Saka (Anglia), Mehdi Taremi (Iran), Olivier Giroud (Franţa), Ferran Torres (Spania), Richarlison (Brazilia), Cody Gakpo (Olanda), Lionel Messi (Argentina), Andrej Kramaric (Croaţia), Alvaro Morata (Spania)

1 gol: Jude Bellingham (Anglia), Raheem Sterling (Anglia), Marcus Rashford (Anglia), Jack Grealish (Anglia), Davy Klaassen (Olanda), Timothy Weah (SUA), Gareth Bale (Ţara Galilor), Saleh Alshehri (Arabia Saudită), Salem Aldawsari (Arabia Saudită), Craig Goodwin (Australia), Adrien Rabiot (Franţa), Ilkay Gundogan (Germania), Ritsu Doan (Japonia), Takuma Asano (Japonia), Daniel Olmo (Spania), Marco Asensio (Spania), Gavi (Spania), Carlos Soler (Spania), Michy Batshuayi (Belgia), Breel Embolo (Elveţia), Cristiano Ronaldo (Portugalia), Joao Felix (Portugalia), Rafael Leao (Portugalia), Andre Ayew (Ghana), Osman Bukari (Ghana), Roozbeh Cheshmi (Iran), Ramin Rezaeian (Iran), Boulaye Dia (Senegal), Famara Diedhiou (Senegal), Cheikh Bamba Dieng (Senegal), Mohammed Muntari (Qatar), Mitchell Duke (Australia), Piotr Zielinski (Polonia), Robert Lewandowski (Polonia), Andreas Christensen (Danemarca), Enzo Fernandez (Argentina), Keysher Fuller (Costa Rica), Abdelhamid Sabiri (Maroc), Zakaria Aboukhlal (Maroc), Alphonso Davies (Canada), Marko Livaja (Croaţia), Lovro Majer (Croaţia), Niclas Fuellkrug (Germania). (Agerpres)

Programul partidelor și ora de desfășurare:

Luni, 28 noiembrie

Grupa G

Camerun - Serbia – Stadionul Al Janoub (12:00)

Brazilia - Elveția — Stadionul 974 (18:00)

Grupa H

Coreea de Sud - Ghana – Stadionul Education City (15:00)

Portugalia - Uruguay - Stadionul Lusail (21:00)

Marți, 29 noiembrie

Grupa A

Olanda - Qatar - Stadionul Al Bayt (18:00)

Ecuador - Senegal – Stadionul Internațional Khalifa (18:00)

Grupa B

Iran - SUA – Stadionul Al Thumama (21:00)

Țara Galilor - Anglia – Stadionul Ahmad Bin Ali (21:00)

Miercuri, 30 noiembrie

Grupa C

Polonia - Argentina — Stadionul 974 (21:00)

Arabia Saudită - Mexic – Stadionul Lusail (21:00)

Grupa D

Australia - Danemarca – Stadionul Al Janoub (18:00)

Tunisia - Franța – Stadionul Education City (18:00)

joi, 1 decembrie

Grupa E

Japonia - Spania – Stadionul Internațional Khalifa (21:00)

Costa Rica - Germania – Stadionul Al Bayt (21:00)

Grupa F

Croația - Belgia – Stadionul Ahmad Bin Ali (18:00)

Canada - Maroc – Stadionul Al Thumama (18:00)

Vineri, 2 decembrie

Grupa G

Serbia - Elveția — Stadionul 974 (21:00)

Camerun - Brazilia – Stadionul Lusail (21:00)

Grupa H

Ghana - Uruguay - Stadionul Al Janoub (18:00)

Coreea de Sud - Portugalia – Stadionul Education City (18:00)

Optimile de finală

Sâmbătă, 3 decembrie

Meciul 49 – Câștigătorul grupei A - vicecampionul Grupei B – Stadionul Internațional Khalifa (17:00)

Meciul 50 – Câștigătorul grupei C - vicecampionul din Grupa D – Stadionul Ahmad Bin Ali (21:00)

Duminică, 4 decembrie

Meciul 51 – Câștigătorul grupei B - vicecampionul Grupei A – Stadionul Al Bayt (21:00)

Meciul 52 – Câștigătorul grupei D - vicecampionul grupei C – Stadionul Al Thumama (17:00)

Luni, 5 decembrie

Meciul 53 – Câștigătorul grupei E - vicecampionul Grupei F – Stadionul Al Janoub, (17:00)

Meciul 54 — Câștigătorul grupei G - vicecampionul Grupei H — Stadionul 947, (21:00)

Marți, 6 decembrie

Meciul 55 – Câștigătorul grupei F - vicecampionul Grupei E – Stadionul Education City (17:00)

Meciul 56 – Câștigătorul grupei H - vicecampionul Grupei G – Stadionul Lusail (21:00)

Sferturile de finală

Vineri, 9 decembrie

Meciul 57 - Câștigătoarea meciului 49 - Câștigătoarea meciului 50

Meciul 58 - Câștigătoarea meciului 53 - Câștigătoarea meciului 54

Sâmbătă, 10 decembrie

Meciul 59 - Câștigătoarea meciului 51 - Câștigătoarea meciului 52

Meciul 60 - Câștigătoarea meciului 55 - Câștigătoarea meciului 56

Semifinale

Marți, 13 decembrie

Câștigătoarea meciului 57 - Câștigătoarea meciului 58

Miercuri, 14 decembrie:

Câștigătoarea meciului 59 - Câștigătoarea meciului 60 

Finala

Duminică, 18 decembrie (ora 21:00)

Meciurile de la CM 2022 vor fi transmise în totalitate de televiziunea publică. Astfel, meciurile vor putea fi urmărite  pe TVR 1 (și pe TVR 2, ocazional), iar online, pe tvrplus.ro.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

WhatsApp
Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?