CM 2019 - Primul titlu mondial pentru britanica Dina Asher-Smith

Autor: Sebastian Florea | Categorie: Sport

Sprintera engleză Dina Asher-Smith a dominat finala probei feminine de 200 m din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism ediţia 2019, stabilind cu această ocazie şi un nou record al Marii Britanii, cu timpul de 21 sec 88/100, miercuri la Doha (Qatar).

La 23 de ani, Asher-Smith confirmă marele său potenţial, cucerind primul său titlu mondial, la un an după tripla de la Campionatele Mondiale de la Berlin, unde a obţinut trei medalii de aur (100 m, 200 m şi 4x100 m).

Duminică, britanica a câştigat medalia de argint la 100 m, reuşind de asemenea un nou record naţional.

În finala de la 200 m, Dina Asher-Smith a trecut linia de sosire în faţa americancei Brittany Brown (22 sec 22/100), şi a elveţiencei Mujinga Kambundji (22 sec 51/100), medaliate cu argint, respectiv bronz.

Asher-Smith a devenit astfel prima atletă britanică medaliată cu aur într-o probă de sprint la Campionatele Mondiale, subliniază AFP. Ea va avea încă o şansă la o medalie în ştafeta feminină de 4x100 m, ale cărei serii vor debuta vineri.

Concursul masculin de aruncarea ciocanului a fost dominat de polonezul Pawel Fajdek, care a cucerit al patrulea său titlu mondial consecutiv, cu o lansare de 80,50 m, în timp de proba de 110 m garduri s-a încheiat cu victoria americanului Grand Holloway (21 ani), cronometrat în 13 sec 10/100, după o finală marcată de căzătura deţinătorului titlului, jamaicanul Omar McLeod.