CM 2014: ARGENTINA-ELVEȚIA 1-0. Di Maria califică ARGENTINA în sferturi cu un gol marcat în minutul 118
CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA și ELVEȚIA s-au întâlnit, marți, de la ora 19:00, în optimile de finală ale CM DE FOTBAL 2014 DIN BRAZILIA.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA s-a impus cu 1-0 în fața ELVEȚIEI, grație golului marcat de Di Maria, în minutul 118 al prelungirilor.

Vezi și: CM 2014: GOLGHETERI. Clasamentul celor mai buni marcatori de la CAMPIONATUL MONDIAL 2014

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Meciul dintre ARGENTINA și ELVEȚIA nu a fost cel mai spectaculos de la CM 2014 în timpul regulamentar, dar s-a aprins în ultimele minute ale prelungirilor, când ANGEL DI MARIA a deschis scorul, în minutul 118, după o acțiune personală reușită de Leo Messi.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Starul Barcelonei a pătruns până în marginea careului și i-a pasat în dreapta lui DI MARIA, care a șutat cu interiorul la colțul lung, fără speranțe pentru Benaglio.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Au urmat minute extrem de spectaculoase. Elvețienii nu au cedat și au ratat o ocazie monumentală în minutul 122, când Blerim Dzemaili a lovit bara cu o lovitură de cap.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Portarul elvețian a urcat în careu la ultimele faze, iar DI MARIA a fost aproape să facă "dubla", în minutul 123, când șutul său de la jumătatea terenului nu a nimerit poarta lăsată liberă de Benaglio.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. În minutul 125, ELVEȚIA a obținut o lovitură liberă de la 18 metri de poarta adversă, însă Shaqiri a executat în zid, iar ARGENTINA - ELVEȚIA s-a terminat 1-0.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. În semifinale, ARGENTINA va întâlni câștigătoarea din optimea BELGIA - SUA.

Echipe de start:

ARGENTINA: 1. Sergio Romero — 4. Pablo Zabaleta, 17. Federico Fernandez, 2. Ezequiel Garay, 16. Marcos Rojo (23. Jose Basanta, 105+1) — 5. Fernando Gago (6. Lucas Biglia, 105), 14. Javier Mascherano, 7. Angel Di Maria — 10. Lionel Messi (căpitan) — 22. Ezequiel Lavezzi (18. Rodrigo Palacio, 74), 9. Gonzalo Higuain. ANTRENOR: Alejandro Sabella. REZERVE: 12. Agustin Orion, 21. Mariano Andujar — 3. Hugo Campagnaro, 8. Enzo Perez, 11. Maxi Rodriguez, 13. Augusto Fernandez, 15. Martin Demichelis, 19. Ricky Alvarez.

ELVEȚIA: 1. Diego Benaglio — 2. Stephan Lichtsteiner, 20. Johan Djourou, 22. Fabian Schaer, 13. Ricardo Rodriguez — 11. Valon Behrami, 8. Gokhan Inler (căpitan) — 10. Granit Xhaka (16. Gelson Fernandes, 66), 23. Xherdan Shaqiri, 18. Admir Mehmedi (15. Blerim Dzemaili, 113) — 19. Josip Drmic (9. Haris Seferovic, 82). ANTRENOR: Ottmar Hitzfeld. REZERVE: 12. Yann Sommer, 21. Roman Buerki — 3. Reto Ziegler, 4. Philippe Senderos, 6. Michael Lang, 7. Tranquilo Barnetta, 14. Valentin Stocker, 17. Mario Gavranovic.

Vezi și: OPTIMI DE FINALĂ la CM 2014. Vezi toate meciurile din faza eliminatorie