![Hainele prinse cu cleşti se pot murdări de rugină / Foto: Pexels, Sergey Filippov Hainele prinse cu cleşti se pot murdări de rugină / Foto: Pexels, Sergey Filippov](https://media.dcnews.ro/image/202203/w670/haine-la-uscat_03691900.jpg)
Acum, în vremuri moderne, când avem storcătoare şi uscătoare profesionale, şansele să ne mai murdărim hainele cu rugină de la cleştii de rufe mai vechi sunt mai mici. Însă lumea încă mai pune hainele la uscat cu clasicele cârlige de rufe, mai ales dacă stau la casă şi preferă să-şi usuce lenjeriile de pat sau cămăşile albe în mod natural, la soare. Şi-atunci se poate întâmpla ca acei cleşti care au luat contact cu apa mai mult să ruginească şi să transfere rugina pe hainele noastre. Trebuie să ştiţi că petele de rugină sunt unele dintre cele mai dificile pete. Pentru a scăpa de ele, este nevoie de multă răbdare, dar şi de timp. De cele mai multe ori, soluţia care te scapă de aproape orice pată este înălbitorul. Însă în cazul urmelor de rugină, acest lichid poate înrăutăţi situaţia, formând şi mai multe pete pe haine. Ce faci în acest caz? Apelezi la următoarele trucuri!
Nu te panica dacă articolele tale vestimentare deschise la culoare au rămas cu pete rugină pe locul unde au fost agăţate la uscat sau din oricare alt contact cu obiecte metalice uzate. Sau poate te-ai atins de un gard sau un cui ruginit. Nu-i nimic. O lămâie şi puţină sare îţi vor rezolva problema pe loc! Tot ce trebuie să faci este să storci sucul de la o lămâie pe pată, să presari puţină sare deasupra şi să laşi să acţioneze. Apoi, poţi să clăteşti fie manual, fie în maşina de spălat. Atenţie, însă! Acest truc funcţionează cel mai bine pe materialele de culoare deschisă sau albe. Dacă vei aplica lămâie în exces pe haine de culoare închisă, este posibil să rămână pete sau să fie evidente diferenţe de culoare.
Un al truc eficient are la bază laptele acru. Tot ce trebuie să faci este să laşi hainele la înmuiat în lapte, peste noapte. A doua zi, clăteşte-le şi pune-le în maşina de spălat. Odată ce vei scoate hainele din maşina de spălat, vei observa că pata de rugină a dispărut. Dar ce faci când te trezeşti cu pete de rugină şi pe pantofi? Dacă pantofii sunt din piele, freacă pata cu puţin suc de lămâie, apoi ţine pantofii deasupra unui vas cu apă clocotită şi lasă aburii să acţioneze. Pata o să dispară încet, dar sigur!
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video