![Foto: Crişan Andreescu Foto: Crişan Andreescu](https://media.dcnews.ro/image/202010/w670/ciolos-nicusor-orban-barna-foto-crisan-andreescu_30125400.jpg)
"Eu am avut o intenţie foarte serioasă de a mă înscrie în USR în 2017. Şi am avut atunci discuţia cu Nicuşor Dan care era preşedintele partidului. El mi-a spus direct că sunt un peşte prea greu de înghiţit de USR la momentul respectiv şi că vom vedea ce se mai întâmplă. Evident că am fost afectat de treaba asta. Aveam mulţi prieteni în USR care insistau să mă duc să mă înscriu în partid. Când preşedintele partidului spune treaba asta, te gândeşti de două ori, nu forţezi", a explicat Dacian Cioloş.
Cioloş, în schimb, l-a invitat pe Nicuşor Dan în PLUS
După alegerile locale din 2020, Dacian Cioloş spunea că Nicuşor Dan este liber să se înscrie în PLUS, dacă vrea.
„Nicușor Dan nu e un copil pe care să îl atragi cu o bombonică, undeva. E treaba lor, ei așa știu să acționeze (n.r. PNL). Noi, iată, producem oameni de valoare care și câștigă atunci când li se permite să-și prezinte oferta electorală.
Eu cred că Nicușor Dan, așa cum îl cunosc, se va concentra pe punerea în aplicare a obiectivelor cu care a câștigat alegerile. El trebuie să obțină rezultate, cred că mai puțin îl interesează ofertele unora sau altora, care vor să atragă. PNL-ul a încercat și încearcă să atragă oameni din toate direcțiile. E treaba lor. Ei au strategia lor de resurse umane, nu e nicio problemă.
Noi nu i-am făcut ofertă lui Nicușor Dan. I-am făcut doar oferta să-l susținem în candidatura lui pentru Primăria București, i-am făcut oferta să lucreze cu o echipă de consilieri în Consiliul General. El e liber să vină să se înscrie, dacă dorește.“, declara atunci Dacian Cioloş
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video