![Inquam Photos/ Octav Ganea Inquam Photos/ Octav Ganea](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/inquam-photos-ciuca-pnl_24524500.jpg)
Liberalii sărbătoresc în Argeș 149 de ani de la înființarea PNL.
Liderii PNL își dau întâlnire astăzi la Argeș, la vila Florica, acolo unde sunt programate mai multe momente publice, printre care depunerea de coroane de flori la Cripta Brătianilor.
La evenimente participă președintele PNL, Nicolae Ciucă, secretarul general PNL, Lucian Bode, împreună cu prim-vicepreședinții PNL, Rareș Bogdan, Dan Motreanu, ministra Culturii, Raluca Turcan, ministra Educației, Ligia Deca, ministra Justiției și președinta PNL Argeș, Alina Gorghiu.
Vila Florica este conacul în care s-a născut şi a trăit cea mai importantă familie de oameni politici români, cea care a dat ţării nu mai puţin de trei prim-miniştri. Primii doi – Ion şi Ionel Brătianu – au avut un rol covârşitor în realizarea României moderne.
De asemenea, reprezentanții PNL vor participa începând cu ora 16 la evenimentul de lansare a candidaților PNL Argeș.
”Partidul Național Liberal împlinește astăzi 149 de ani. În aproape un veac și jumătate, PNL a fost prezent și activ la toate evenimentele importante în care s-a construit România pe care o știm astăzi. Liberalii au fost motorul politic care a demarat sau a deblocat momente de cotitură pentru istoria noastră: independența, Marea Unire, reformele agricole, economice sau educaționale.Istoria României din acești ultimi 149 de ani s-a scris simultan cu cea a partidului nostru. Încă din perioada cluburilor politice care au precedat fondarea PNL, de câte ori țara a avut un premier liberal, au fost înregistrate evoluții economice sau reforme structurale. În perioada ilegalității impuse de regimul comunist, fruntașii liberali au suferit și au murit alături de românii aruncați în închisori. Renașterea țării după Revoluția din decembrie 1989 a marcat și revenirea în viața politică a Partidului Național Liberal. Suntem și astăzi la fel de aproape de români și la fel de fermi în a apăra interesele României. La mulți ani, liberali! La mulți ani, PNL!” scrie Nicolae Ciucă, pe Facebook.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video