![](https://media.dcnews.ro/image/202110/w670/cinci-medalii-de-aur-sprc-ccprc-a7i-una-de-argint-pentru-romaprc-ccprc-82nia_62970700.jpg)
România a cucerit, duminică, cinci medalii de aur şi una de argint, la Campionatele Europene de canotaj pentru juniori de la Munchen (Germania), scrie Agerpres.
Mihaela-Cosmina Dram şi Georgelia Stoica ai câştigat clar finala de la dublu rame feminin (07:52,79), la aproape opt secunde de Germania, a doua clasată.
La dublu rame masculin, Iliuţă-Leontin Nuţescu şi Andrei-Petrişor Axintoi au ieşit învingători (07:01,83) în faţa Norvegiei.
Daria-Ioana Dinulescu, Maria Guzran, Elena-Maria Robitu şi Ancuţa-Adelina Ungurean s-au impus la patru rame feminin, cu un avans de peste două secunde faţă de Italia (07:17,36).
Echipajul de patru vâsle feminin a luat aurul
Echipajul de patru vâsle feminin, alcătuit din Diana-Ionela Petian, Andreea-Fabiola Iorgovan, Ana-Maria Mătran şi Elena-Diana Şuta, a cucerit aurul (06:57,76) cu un avans de aproape trei secunde faţă de Elveţia.
La 8+1 masculin, Cosmin Iulian Pleşescu, Eduard Angel Moldovan, Andrei Hemen, Cornel-Traian Ieremciuc, Andrei-Vlad-Robert Vatamaniuc, Alexandru-Gabriel Şteţco, Constantin Emanuele Sterea, Marian Ştefan Dunca, Gavril Dumbravă au obţinut medaliile de aur (06:08,66) cu exact două secunde avans faţă de Rusia.
Medaliile de argint au fost obţinute la 8+1 feminin, de Elena Silvia Mocanu, Elena-Andreea Cerbu, Ana-Maria Loghin, Florentina-Georgiana Neculaeasa, Valentina Amalia Azoiţei, Alexandra-Georgiana Ruşcuţă, Petruţa-Ionela Popa, Mariana-Laura Dumitru, Victoria-Ştefania Petreanu (06:57,40), clasate la 1 sec 13/100 de Belarus.
Alte performanțe înregistrate
La patru rame masculin, Andrei-Valentin Maliş, Marius-Ionel Bodnar, Costi-Daniel Neagoe, Petru Andrei Ciornei au ocupat locul patru (06:32,56), la două secunde şi jumătate de podium.
Echipajul de patru vâsle masculin, compus din Ovidiu Cristian Badea, Alexandru Niţan, Petrisor-Darius Groza şi Alin Vasile Buzdugan, a terminat pe locul patru în Finala B (06:35,61) şi pe zece la general.
Delegaţia României a cucerit şapte medalii, cinci de aur şi două de argint, la Campionatele Europene de canotaj pentru juniori de la Belgrad, în septembrie 2020.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video