Chelsea schimbă liderul în Anglia. Guardiola, la prima înfrângere
Autor: Darius Muresan
Chelsea a învins-o pe Manchester City cu 2-0 și a schimbat liderul în Anglia. Liverpool a trecut pe primul loc.

Deși City a început mai bine meciul, golul a venit contrar ostilităților, informează GSP. N'Golo Kante a marcat în minutul 45 cu un șut puternic din interiorul careului de 16 metri. Pasa a venit din piciorul lui Eden Hazard.

Guardiola a mutat imediat după pauză, l-a introdus în minutul 53 pe Gabriel Jesus, dar fără succes. Presiunea a fost una sterilă, golul venind tot în poarta lui Ederson.

În minutul 78, David Luiz a venit la colțul scurt și a reluat imparabil cu capul, dintr-o corner executat de același Hazard. Ultimul sfert de oră a consemnat o dominare totală a "cetățenilor", dar avalanșa de șuturi nu și-a atins ținta, mai scrie sursa citată.