Chelsea - Liverpool în Cupa Angliei. Rezultat într-un meci al orgoliilor
Autor: Mircea F. Cristian
Willian, Chelsea - foto: Chelsea Football Club @ChelseaFC - FB
Liverpool s-a deplasat la Londra, pentru meciul cu Chelsea, unde a încercat să se califice în sferturile de finală ale Cupei Angliei și a-și consolida dominația în fotbalul englez.

FC Liverpool, care domină cu autoritate actuala ediţie din Premier League, a fost eliminată în optimile de finală ale Cupei Angliei la fotbal, fiind învinsă în deplasare, cu scorul de 2-0, de formaţia Chelsea Londra, într-o partidă disputată marţi seara.

Gazdele au deschis scorul în minutul 13, prin brazilianul Willian, după o greşeală a portarului Adrian, iar apoi şi-au majorat avantajul în repriza secundă, graţie reuşitei internaţionalului englez Ross Barkley (64).

Liverpool a suferit al doilea său eşec consecutiv, după ce sâmbătă s-a înclinat fără drept de apel pe terenul lui Watford (0-3), încheindu-şi astfel seria de 44 de victorii consecutive în campionatul englez.

Reading (D2) - (+) Sheffield United 1 - 2 după prelungiri

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală.

Miercuri sunt programate meciurile Leicester City - Birmingham City (D2), Sheffield Wednesday (D2) - Manchester City şi Tottenham Hotspur - Norwich City, în timp ce joi va avea loc ultima întâlnire din optimile de finală ale FA Cup, Derby County (D2) - Manchester United.