![foto Facebook foto Facebook](https://media.dcnews.ro/image/202312/w670/ion-iagaru-facebook_49438500.jpg)
Românii sunt altruişti şi solidari, consideră preotul Ion Iagăru de la Biserica Spitalului Municipal Caracal, din judeţul Olt, cel care a iniţiat şi coordonat numeroase proiecte sociale şi umanitare.
"Sunt fericit şi împlinit că sunt român. Unul dintre motive, ca să păstrăm direcţia vizavi de tot ceea ce înseamnă campanii umanitare, este că s-a dovedit şi se demonstrează că românii sunt altruişti, sunt umani, românii sunt mai solidari decât multe naţiuni. Şi vă mai spun un lucru - chiar zilele acestea vorbeam cu cineva din Olanda care datorită funcţiei călătoreşte şi în Germania şi Danemarca şi spunea: 'Părinte, noi mergem la bisericile noastre din Olanda, din Germania, din Danemarca, îmbrăcaţi în port tradiţional'. Da, în comunităţile româneşti, la biserică se duc aproape toţi îmbrăcaţi în straie naţionale. Este fantastic. Nu vedeţi alte comunităţi mergând în straie naţionale la biserică. La români vezi lucrul acesta, ceea ce este fantastic şi nu ai cum să nu fii bucuros şi împlinit că ai un astfel de neam care nu-şi uită identitatea şi-şi iubeşte ţară", a declarat pentru Agerpres preotul Ion Iagăru.
Datorită campaniilor iniţiate de preotul Ion Iagăru, derulate cu ajutorul voluntarilor din cadrul Asociaţiei ”Fiţi Buni”, de Crăciun şi de Paşte copiilor internaţi în spitale din judeţele Olt, Dolj şi Teleorman le sunt oferite cadouri, bebeluşilor aflaţi în cinci spitale din aceste zone le sunt asigurate lunar şerveţele umede şi scutece de unică folosinţă, iar la Spitalului Municipal Caracal au fost făcute renovări şi achiziţionate materiale şi echipamente pentru diferite secţii. Pentru a oferi cadouri de sărbători copiilor internaţi în spitale, Ion Iagăru şi Asociaţia Fiţi Buni au început colecta în această săptămână, iar darurile vor fi oferite în apropierea Crăciunului.
Preot de spital de peste 25 de ani, Ion Iagăru s-a implicat în acţiuni caritabile încă de la începutul activităţii, iar succesul demersurilor sale, spune el, se datorează şi eforturilor enoriaşilor bisericii, dar şi membrilor şi voluntarilor Asociaţiei ”Fiţi Buni”, condusă de Nicoleta Iagăru (preşedinte) şi Carmen Niţă (vicepreşedinte).
Printre susţinătorii campaniilor iniţiate de preot s-au numărat în ultimii doi ani şi mai mulţi soldaţi portughezi aflaţi la instrucţie la Batalionul Infanterie Romanaţi din Caracal, care au participat în număr mare la întreceri sportive în scop caritabil, la acţiuni de donare de echipamente sportive şi rechizite pentru şcolari.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video