![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
![FOTO: Inquam Photos/ George Călin FOTO: Inquam Photos/ George Călin](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/coldea-11_inquam_photos_george_calin_47656800.jpg)
„Nu este o noutate pentru nimeni că domnul Traian Băsescu a avut o contribuție determinantă la crearea statului paralel. Despre ce vorbim? Dar îngrijorător este că justiția din România este exact la fel ca acum 10 ani. Doar că datorită presei libere nu se mai fac la fel de multe abuzuri.
Asta e singura diferență. Eu cred că din tot episodul acesta, care nu știu cum se va termina, poate reușim să reformăm această componentă determinantă a statului, justiția, care reprezintă o vulnerabilitate majoră la adresa statului. Poate după alegerile de anul acesta vom reuși”, a declarat analistul politic Bogdan Chirieac, în cadrul unei intervenții telefonice la Antena 3-CNN.
Inquam Photos/ Octav Ganea
Reamintim că, duminică, fostul președinte, Traian Băsescu, a făcut primele comentarii referitoare la dosarul DNA al lui Florian Coldea:
„Eu sper, probabil știți că niciodată nu am făcut declarații înainte de sentință, dacă este adevărat ce se vehiculează, trebuie să facă pușcărie. Este inadmisibil ca un funcționar cu înălțimea pe care a avut-o în stat și cu portofoliul lui - este inadmisibil dacă a încălcat legea și a folosit informațiile din timpul mandatului în scopuri personale.
M-am întrebat ce s-a întâmplat cu ei (Coldea și Kovesi, n.r.) și am o singură explicație. Este o greșeală să numești în funcții de putere mare oameni fără experiență de viață. Prea tineri, și el și Kovesi. Au fost mult prea tineri când i-am numit și când și-au dat seama că se pot despărți de funcțiile în care i-am numit. Lui Kovesi nu i-a convenit să se întoarcă la Sibiu, lui Coldea nu i-a convenit să nu mai fie șef la SRI.
Eu îmi asum responsabilitatea pentru faptele instituțiilor statului până în decembrie 2014. Vă reamintesc că suntem în 2024, omul ăsta e pensionar, infractor, dar pensionar. Nu-mi asum niciun fel de responsabilitate. Un om care s-a pensionat acum 7 ani și a fost prins într-o situație extrem de delicată pentru el. În ceea ce privește securitatea unor secrete ale statului, trebuie să existe o modalitate de a-l proteja, de a proteja secretele pe care le știe. Și-a scris consultanță pentru că poate da îndrumări, informații, pentru că știe ce trebuie să facă un om de afaceri. Faptul că umblă și la Monaco și la Dubai reprezintă un risc”.
Luni dimineață, generalul Florian Coldea s-a prezentat la Poliție pentru a semna controlul judiciar. Înaintea lui, generalul Dumitru Dumbravă a fost și el la aceeași instituție pentru a îndeplini aceeași formalitate.
Florian Coldea a părăsit sediul Poliției după aproximativ un minut, moment în care a fost înconjurat de jurnaliștii prezenți. Aceștia l-au flancat din toate părțile, forțându-l pe Coldea să se deplaseze pe trotuar în direcția opusă locului unde își parcase mașina.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video