![Topul alimentelor cu cele mai multe calorii. Ești sigur că le cunoști cu adevărat. Sursa foto: freepik.com Topul alimentelor cu cele mai multe calorii. Ești sigur că le cunoști cu adevărat. Sursa foto: freepik.com](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/topul-alimentelor-cu-cele-mai-multe-calorii--esti-sigur-ca-le-cunosti-cu-adevarat_24661800.jpg)
Ești la dietă și vrei să știi câte calorii conțin alimentele pe care le consumi? Unele pot avea cu adevărat un aport caloric ridicat, așa că e bine să știi ce pui pe masă. Când ești la dietă, uneori, faci greșeli fără să-ți dai seama.
Dacă vrei să slăbești, trebuie să știi numărul caloriilor conținute de alimentele pe carele consumi. Unele alimente au un aport caloric ridicat și din cauza unor adaosuri sau condimente. Am alcătuit un clasament al celor mai calorice 5 alimente, pe care le pui pe masă.
Cea mai bună băutură de primăvară: acest decoct întărește vasele de sânge și te umple de energie
Pe locul cinci se clasează brânzeturile. Aceste alimente sunt adesea servite ca aperitiv. Dar este greșit, deoarece, făcând acest lucru, adaugi fără să știi calorii în mesele tale. Mai ales dacă vorbim despre brânzeturi învechite, care conțin puțină apă și multe grăsimi, proteine și colesterol. O sută de grame de astfel de brânză conține 400 de calorii.
Pe locul se situează nucile și fructele uscate. Nucile, nucile de pin, migdalele, nucile de caju și alunele sunt bogate în vitamine, minerale și proteine, dar și în grăsimi. Ai grijă, așadar, când le consumi ca gustare! 100 grame de fructe uscate conțin 600 de calorii.
Mănâncă sfeclă roșie de două ori pe zi: vei fi surprins să afli adevărul
Pe locul trei în clasamentul alimentelor cu cele mai multe calorii se situează semințele de in, semințele de floarea soarelui sau semințele de dovleac. Acestea conțin o mulțime de grăsimi nesaturate și au o valoare calorică ridicată.
Pe locul doi în clasamentul nostru se regăsește nucă de cocos. Nu trebuie să abuzezi de nuca de cocos, deoarece este foarte calorică și o singură felie are 160 de calorii.
Iată care sunt cele mai calorice patru alimente pe care le poți pune pe masă. Acum îți dezvăluim alimentul care s-a clasat pe locul întâi.
Vorbim despre uleiul de măsline extravirgin. Considerat un aliment sănătos, uleiul de măsline este cel mai caloric. Ai grijă să-l consumi moderat, deoarece excesul său poate crește densitatea energetică a dietei. O lingură de 10 grame de ulei de măsline are 90 de calorii. Doza zilnică de ulei de măsline nu trebuie să depășească 3 linguri.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video