![](https://media.dcnews.ro/image/202403/w670/actorul-victor-rebengiuc_03042300.jpg)
Într-un fragment din cartea biografică „Ăsta-s eu. Victor Rebengiuc la 90 de ani”, ediția a III-a, editura Vremea, 2023, volum îngrijit de Simona Chițan și Mihaela Michailov, actorul Victor Rebengiuc dezvăluie dificultățile începutului de carieră în arta dramatică.
„Doamna Buzescu s-a îmbolnăvit, a răcit și a stat acasă vreo lună de zile. Când s-a întors a făcut o trecere în revistă a tuturor scenelor pe care le lucrasem în clasă. A văzut și sceneta „Anul nou” li a zis: „Uite, așa e bine!” Era clar, într-un mod absolut, inconștient, evoluasem. Cred că încetul cu încetul am înțeles ce vrea doamna Buzescu de la mine. Am înțeles că vrea adevăr, vrea sinceritate, că vrea economie de mijloace. Faptul că nu-mi mai făcuse nici un reproș însemna că pierdusem vechile mele deprinderi și că în sfârșit înțelesesem ce dorește. Toate vin dinăuntru. Doamna Buzescu îmi spusese odată: „Sentimentul pe care vrei să-l arăți trebuie să existe în tine. Când o să fii actor adevărat, o să afli că stările pe care vrei să le exprimi nu trebuie să le iei de nicăieri din altă parte, decât din tine!” Când am înțeles asta nu am mai avut nici un fel de problemă cu doamna Buzescu.” răspunde Victor Rebengiuc
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video