Un studiu publicat în Journal of Clinical Oncology a scos la iveală că o dietă care conține 20-30 gr de fibre zilnic ajută la scăderea nivelul de estrogen, elementul care influențează apariția cancerului la sân. Una dintre teorii susține că fibrele interferează cu absorbția estrogenului în sânge. Potrivit unei alte teorii, persoanele care mănâncă mai multe fibre, consumă mai puține grăsimi, iar o dietă bogată în grăsimi crește riscul de cancer mamar, scrie doctorulzilei.ro.
Mic dejunPrima masă din zi trebuie să fie una plină de fibre. Optați pentru o ceașcă de cereale integrale care conține aproximativ 25 gr de fibre, cu trei sferturi de ceașcă de fructe de pădure (5 gr de fibre) pe care le puteți combina cu iaurt.
Prânz
Alegeți o supă de linte sau fasole neagră și veți obține 9 gr de fibre pentru fiecare ceașcă de supă. Pentru încă 15 gr de fibre mâncați o salată din spanac, fasole neagră, roșii castraveți, creveți și ceapă.
Cină
Înlocuiți carbohidrații precum pâinea albă și orezul cu cartofi copți și dovlecei pentru a adăuga încă 5 gr de fibre.
Gustări
Floricelele de porumb sunt o bună alegere deoarece fiecare cinci cești de popcorn conțin 4 grame de fibre. Altă idee: coace câteva felii de măr sau de cartofi pentru o gustare crocantă și plină de fibre.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video