Bogdan Marişca câștigător la Raliul Sibiului
Autor: Bogdan Cotigă
Pilotul Bogdan Marişca a câştigat, duminică, Raliul Sibiului, etapa a 7-a şi ultima a Campionatului Naţional de Raliuri Dunlop 2018.

Echipajul Bogdan Marişca/Sebastian Itu (Ford Fiesta R5) a fost cronometrat cu timpul de 01 h 02 min 59 sec 3/10 pe cele 13 probe speciale ale cursei, potrivit site-ului Federaţiei Române de Automobilism Sportiv. Pe locul secund s-a clasat echipajul Valentin Porcişteanu/Dan Dobre (Skoda Fabia R5), la 10 sec 2/10, podiumul fiind completat de Dan Gîrtofan/Tudor Mârza (Skoda Fabia R5), la 18 sec 8/10, pe patru s-a clasat echipajul Alexandru Piţigoi/Anton Avram (Porsche 911 GT3 CUP), la 53 sec 8/10, pe cinci a terminat Florin Tincescu/Alina Pop (Fiat Abarth 124), la 2 min 33 sec 8/10, etc.

Clasamentul final al piloților

În clasamentul final al piloţilor, Simone Tempestini s-a clasat pe prima poziţie, cu 208 puncte, urmat de Valentin Porcişteanu, 178 puncte, Bogdan Marişca, 169 puncte, Dan Gîrtofan, 148 puncte, Manuel Mihalache, 82 puncte, etc. În clasamentul final pe echipe, primul loc a fost ocupat de Napoca Rally Academy, 618 puncte, urmată de DTO-Tellur RT, 517 puncte, Prorally Team Braşov, 417 puncte, etc.