![](https://media.dcnews.ro/image/201804/w670/biblioteca_judeteana_alba_15845200.jpg)
Prima staționare a Bibliobuzului din acest an va fi în data de 19 aprilie 2018 în comuna Șona unde în parteneriat cu Școala Gimnazială Ohaba va avea loc manifestarea cultural-educativă ,,Cartea - Universul cunoașterii”. Cu acest prilej elevii școlii vor vizita bibliobuzul și vor participa la activități cultural-educative pregătite de instituțiile partenere.
Bibliobuzul în Județul Alba, Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba este tot mai aproape de toți locuitorii județului Alba încercând să pună în practică strategia culturală a Consiliului Județean Alba, aceea de a asigura accesul tuturor iubitorilor de carte și de lectură la cărțile existente în colecțiile bibliotecii județene și a fi cât mai în mijlocul celor ce iubesc lectura și cartea.
„Bibliobuzul în județul Alba face parte din programul „Animație culturală” derulat de Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba cu scopul de a veni în întâmpinarea cititorilor din județul Alba și cu având ca obiectiv formarea gustului pentru lectură și satisfacerea cerinței de lectură exprimate de toți membrii comunității.” susține doamna Daniela Floroian, pr-ul BJLB Alba.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video