Australianul Jack Miller a câștigat Marele Premiu al Spaniei la clasa MotoGP
Autor: Eduard Pascu
Pilotul australian Jack Miller (Ducati) a câştigat cursa de la clasa MotoGP a Marelui Premiu al Spaniei, a patra etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, desfăşurată duminică pe circuitul de la Jerez, notează EFE.

Miller, la primul său succes din acest sezon şi al doilea din carieră la MotoGP, a fost urmat în clasament de italienii Francesco Bagnaia (Ducati) la 1sec912/1000 respectiv de Franco Morbidelli (Yamaha) la 2sec516/1000, transmite Agerpres.

Francezul Fabio Quartararo (Yamaha), plecat din pole position, s-a clasat pe locul 13 din cauza unei probleme tehnice, în timp ce spaniolul Marc Marquez (Honda), sextuplu campion mondial, a fost al nouălea.

În clasamentul general, italianul Francesco Bagnaia a trecut pe primul loc cu 66 puncte, urmat de Fabio Quartararo 64, spaniolii Maverick Vinales 50, Joan Mir 49, etc. Miller a urcat pe locul 6 cu 39 puncte.