Australian Open 2023: Surprize în debutul primului turneu de mare Slam
Autor: Crişan Andreescu
Elise Mertens, după ce a elimonat-o pe  Gabrine Muguruza
Elise Mertens, după ce a elimonat-o pe Gabrine Muguruza
Garbine Muguruza, campioană la Roland Garros 2016 și Wimbledon 2017, Kaia Kanepi și Martina Trevisan au fost eliminată  în primul tur de la Australian Open 2023.

Garbine Muguruza, aflată  pe locul 73 în ierarhia mondială,  nu a reușit să treacă de  belgianca Elise Mertens (favorită 26). Muguruza a câștigat primul set cu 6-3, dar le-a pierdut pe următoarele două cu 7-6 și 6-1. Partida de pe Margaret Court Arena a durat două ore și 31 de minute.

Elise Mertens (32 WTA) va juca în runda următoare împotriva câștigătoarei partidei dintre Lauren Davis (SUA, 57 WTA) și Danka Kovinic (Muntenegru, 55 WTA).

Kaia Kanepi, una dintra sportivele care a eliminat mai  multe favorite de la turneele de Grand Slam,  a fost învinsă  de Kimberly Birrell (167 WTA, beneficiară a unui wild card).

Kanepi, favorita 31 la Melbourne, a condus cu 6-3, 5-4, dar nu a reușit să o învingă pe  Birrell, care  a recuperat breakul și a câștigat setul secund la tiebreak (7-4). Reprezentata gazdelor a dominat setul decisiv și s-a impus cu 6-1, partida durând  două ore și 32 de minute.

Kimberly Birrell, în turul următor, va juca împotriva Lindei Fruhvirtova (82 WTA, 17 ani), după ce sportiva din Cehia a învins-o pe australianca Jaimee Fourlis (160 WTA), scor 6-0, 6-4.

Martina Trevisan, favorită 21 a turneului, a pierdut  în fața slovacei Anna Karolina Schmiedlova (105 WTA), scor 6-3, 6-2.

Italianca a pierdut  după doar o oră și 12 minute de joc.

Australian Open 2023 are loc în perioada 16-29 ianuarie.