Australian Open, 2023: Novak Djokovic, la pas  în sferturile de la Melbourne
Autor: Crişan Andreescu
Novak Djokovic se îndreaptă spre o nouă finală  la Australian Open.

Novak Djokovic a reușit eliminarea marelui favorit la câștigarea turneului de la Australian Open, Alex De Minaur,  trecând de reprezentantul gazdelor, scor 6-2, 6-1, 6-2. Sârbul s-a calificat în sferturile turneului major de la Melbourne, competiție pe care a câștigat-o de 9 ori în carieră.

Partoda a durat două ore și șase minute, sârbul fiind la al 13-lea sfert de finală la Melbourne și în al 54-lea din carieră în Grand Slamuri.

Novak Djokovic și-a cerut scuze spectatorilor, la interviul de pe teren, luat de Jim Courier, pentru că meciul a durat atât de puțin. El a obținut cea de a 25-a victorie consecutivă la Australian Open, anul trecut sârbul fiind  exclus de la turneu.

Vezi și: Gabriela Ruse, tenismenă română, speriată de cazul Simona Halep: Păstrez fiecare bon fiscal!