Australian Open 2023: Cara Maria Meșter,  în sferturile de finală ale turneului
Autor: Crişan Andreescu
Cara Maria Meșter  Foto: ITF
Cara Maria Meșter Foto: ITF
Cara Maria Meșter a reușit calificarea,  miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu feminin junioare de la Australian Open, alături de germanca Sonja Zhiyenbayeva.

Meșter și Zhiyenbayeva au reușit calificarea în optimile de finală împotriva perechii alcătuite din argentiniana Luciana Moyano și jucătoarea cehă Amelie Smejkalova, scor  6-4, 7-5, după o partidă care a durat o oră și 17 minute.

Cara Maria Meşter şi Sonja Zhiyenbayeva au trecut în runda inaugurală de perechea Weronika Ewald/Vivian Yang (Polonia/Noua Zeelandă), scor 6-7 (2/7), 6-3, 10-7.

În optimile turneului, cele două vor întâlni favoritele numărul doi, rusoaicele Mirra Andreeva și Alina Korneeva, meciul urmând să se joace joi dimineața, la ora 7.30, ora României.

Vezi și: Australian Open 2023: Gabriela Ruse și Marta Kostyuk,  în semifinale de dublu ale turneului