Atletism, Mondiale Dohal. Alin Firfirică, locul 4 la aruncarea discului
Sportivul român Alin Firfirică s-a clasat pe locul al patrulea în finala probei de aruncare a discului, luni, la Campionatele Mondiale de atletism de la Doha (Qatar), cu performanţa de 66,46 metri.

Medalia de aur a fost adjudecată de suedezul Daniel Staahl, cu 67,59 m, argintul a revenit jamaicanului Fedrick Dacres, cu 66,94 m, iar bronzul a fost cucerit de austriacul Lukas Weisshaidinger, cu 66,82 m. În calificări, cea mai bună aruncare a lui Firfirică (CSA Steaua), sportiv calificat la JO 2020, a fost de 65,05 m. Cel mai bun rezultat al calificărilor a fost reuşit de suedezul Daniel Staahl, cu 67,88 m, al doilea a fost jamaicanul Fedrick Dacres, 65,44 m, iar al treilea a fost australianul Matthew Denny, 65,08 m. România participă cu zece atleţi la Mondialele de la Doha, următoarea urmând să intre în competiţie Claudia Bobocea, miercuri, în serii la 1.500 m (ora 17:35).