![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
![foto gov.ro foto gov.ro](https://media.dcnews.ro/image/202110/w670/citu-arma-hashtag_16958700.jpg)
În campania din anul 2014, pentru alegerile prezidențiale, o campanie paralelă a fost lansată împotriva lui Victor Ponta: ”Puie Monta”. Aceasta a fost urmată de ”m#e PSD”, vectorizată prin celebra plăcuță de înmatriculare suedeză. Inițiatorii lor n-au fost taxați, fiind considerate, de la nivel înalt, ”opinii politice”. Astăzi, acea campanie revine și se întoarce împotriva lui Florin Cîțu, după ce, pe Facebook, ”hashtagii” au început să distribuie postări cărora le adaugă ”Cuie Mîțu”.
Campania ”revoluționară” cu origini în 2004
”Rezist e plagiată după o mișcare americană începută în 1967 și care continuă și azi, iar Puie Monta e plagiată după Buck Fush, din 2004”, scria jurnalistul Patrick André de Hillerin pe Facebook, despre originea acestor idei văzute ca ”revoluționare” de o parte a electoratului din România.
Puie Monta este, deci, inspirată de campania Buck Fush din 2004. Zece ani mai târziu, în 2014, campania a fost adaptată și-n România. Astăzi, după alți șapte ani, campania a ajuns să-l vizeze pe însuși președintele PNL, Florin Cîțu.
Președintele Klaus Iohannis a reacționat, în urmă cu aproximativ trei ani, la campania anti-PSD. Nu a criticat campania, ci pe Liviu Dragnea și demersul poliției de a ridica plăcuțele de înmatriculare PSD m#ie.
O opinie, apăra Klaus Iohannis hashtagul
”Un politician pe nume Dragnea împreună cu câțiva acoliți au pus mâna pe putere în Guvern și Parlament și de atunci încearcă să folosească această putere în interese propriu și personal pentru a scăpa de justiție. Nu-I preocupă nici țara, nici economia, nici românii. Ce să mai vorbim despre imaginea României în Europa și în lume. Îi preocupă pur și simplu să scape de dosare. Așa ceva, dragii mei, nu este posibil într-o țară europeană, democratică și nu numai atât. (....) Persoanele care îndrăznesc să își spună opinia public anti-PSD sunt luați de Poliție. Așa ceva nu s-a mai întâmplat din anii comunismului. Am ajuns să dăm cu piciorul la ce au construit generații de români, am ajuns să dăm cu piciorul la bunăstarea românilor, la imaginea țării. Eu vă spun că există soluții. Voi sunteți cea mai importantă parte a acestei soluții. Și vă spun, PNL este un partid puternic. Are soluții și nu este singurul. Nu sunteți singuri” afirma președintele Klaus Iohannis, care, să ne amintim, spunea că reușita primului său mandat de președinte a fost că a scăpat de PSD.
Prin urmare, hashtagul împotriva lui Florin Cîțu este ceea ce era și-n trecut, o opinie.
* Articolul prezintă un pamflet.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video