Argentina - Chile 0-0, în meci amical
Autor: Sebastian Florea

Selecţionatele de fotbal ale Argentinei, fără Lionel Messi, şi Chile au terminat la egalitate, 0-0, joi, într-un meci amical desfăşurat pe stadionul Memorial Coliseum din Los Angeles.

Meciul a avut loc la două luni după confruntarea pentru locul al treilea la Copa America, în care Argentina s-a impus cu scorul de 2-1. Argentinei i-a lipsit în California o ultimă atingere pentru a marca, mai ales în prima repriză, pe care a dominat-o, relatează AFP.

Paulo Dybala a avut două şuturi bune, însă a ratat de fiecare dată ţinta (11, 26).

Chilienii şi-au revenit după pauză, conduşi de căpitanul Alexis Sanchez şi ar fi putut obţine victoria, dacă Pinares nu ar fi nimerit transversala (61). Şi Argentina avut o bară (88), la lovitura de cap a fundaşului Lucas Martinez (88).

Marţi, Argentina va întâlni selecţionata Mexicului, la San Antonio (Texas), în timp ce Chile va juca un amical cu Honduras.

Rezultate ale meciurilor amicale de joi:
Japonia - Paraguay 2-0
Au marcat: Yuya Osako 23, Takumi Minamino 30.

Coreea de Sud - Georgia 2-2
Au marcat: Ui-Jo Hwang 47, 85, respectiv Jano Ananidze 40, Ghiorghi Kvilitaia 90.

Arabia Saudită - Mali 1-1
Au marcat: Salem Al-Dawsari 52, respectiv Adama Traore 38.

Irlanda de Nord - Luxemburg 1-0
A marcat: Kevin Malget (autogol) 37.

Muntenegru - Ungaria 2-1
Au marcat: Nebojsa Kosovic 32, Stefan Mugosa 75 - penalty, respectiv Filip Holender 2.

Peru - Ecuador 0-1
A marcat: Eric Castillo 47.

Honduras - Porto Rico 4-0
Au marcat: Emilio Izaguirre 4, Jorge Benguche 39, 61, Jonathan Rubio 58.

Chile - Argentina 0-0
Chile: Claudio Bravo - Oscar Opazo, Paulo Diaz, Sebastian Vegas, Alfonso Parot - Claudio Baeza (Tomas Alarcon, 55) - Cesar Pinares (Ignacio Jeraldino, 82), Angelo Sagal (Diego Rubio, 46) - Charles Aranguiz (Igor Lichnovsky, 88) - Eduardo Vargas (Diego Valdes, 66), Alexis Sanchez. Selecţioner: Reinaldo Rueda.
Argentina: Agustin Marchesin - Gonzalo Montiel, Lucas Martínez Quarta, Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico (Marcos Acuna, 75) - Giovani Lo Celso (Exequiel Palacios, 53), Leandro Paredes (Guido Rodríguez, 85), Rodrigo de Paul (Nicolas Dominguez, 67) - Lautaro Martinez, Paulo Dybala (Alexis Mac Allister, 70), Joaquín Correa (Luis Alario, 57). Selecţioner: Lionel Scaloni.