![Fotografie de la Andrea Piacquadio: Pexels Fotografie de la Andrea Piacquadio: Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/vasile-dancu-desppre-fricile-romanilor_50936400.jpg)
Sociologul Vasile Dîncu spune că, în urma unor sondaje efectuate în decembrie 2022, a reieșit oamenii se tem mai mult de creșterea prețurilor decât de război. Se va reflecta acest lucru în comportamentul electoral al românilor?
Social-democratul Vasile Dîncu a explicat: ”Viitorul se joacă din punct de vedere politic și contează foarte mult cum se va trece prin această criză, prin criza energetică, prin criza de război. La ierarhia fricilor, frica de prețuri este mai puternică decât frica de război. Deci frica de prețuri este prima. Din păcate populația intră în 2023 printr-o dezamăgire destul de mare, un sentiment de neputință și de neliniște: 57% dintre români cred că 2023 va fi mai prost decât 2022. Astea sunt impresii subiective, dar impresiile astea subiective se transformă în comportamente și devin comportamente de consum, comportamente de economisire și comportamente electorale”.
De asemenea, el a vorbit și despre importanța anului 2023 pentru anul electoral 2024. Conform acestuia, 2023 este un ”an al selecției candidaților și temelor, al selecției strategiilor pentru anul viitor. Avem aproape fără precedent o încredere foarte scăzută în politicieni”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video