![Foto cu caracter ilustrativ: Pexels Foto cu caracter ilustrativ: Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/amina-capezan_03345500.jpg)
Sportiva română Amina Roxana Capezan a cucerit medalia de aur la cat. 65 kg, vineri, la Campionatele Europene de lupte Under-23 de la Bucureşti, după ce a învins-o în finală pe azera Birgul Soltanova, conform Agerpres.
Românca a dispus în preliminarii de suedeza Nora Elin Cecilia Svensson, în sferturi a întrecut-o pe turcoaica Busra Efe, iar în semifinale a câştigat duelul cu letona Elma Zeidlere.
Alte trei românce au pierdut meciurile pentru medaliile de bronz. La cat. 53 kg, Beatrice Ionela Ferenţ a fost învinsă de germanca Anastasia Blayvas şi s-a clasat pe locul 5. Gabriela Cic a pierdut confruntarea cu Viktoria Vesso (Estonia), la cat. 62 kg. În cadrul cat. 72 kg, Paula Aurelia Izabela Rotaru a cedat în duelul cu maghiara Noemi Szabados.
În competiţia masculină de lupte libere, românii nu au reuşit să impresioneze în prima zi de întreceri.
La cat. 57 kg, Valentin Andrei Bărbulescu a fost învins în preliminarii de elveţianul Thomas Epp.
În cadrul cat. 65 kg, Daniel Marian Sandu a pierdut în calificări în faţa turcului Hamza Zopali.
La cat. 70 kg, Eduard David Lenard l-a învins în optimi pe suedezul Shwe Win, însă a pierdut în sferturi în faţa georgianului Davit Paţinaşvili.
Gigi Marian Subţirică a pierdut în preliminariile cat. 79 kg în faţa georgianului Vladimeri Gamkrelidze, însă va evolua în recalificări în faţa israelianului Max Kasperovich.
La cat. 97 kg, Georgian Florin Tripon a fost învins în sferturi de maghiarul Richard Vegh.
La CE U23 de la Bucureşti (13-19 martie), delegaţia României a câştigat până acum cinci medalii până acum: două de aur - prin Denis Florin Mihai (cat. 55 kg) la greco-romane şi Amina Roxana Capezan (cat. 65 kg), una de argint - Andreea Beatrice Ana (cat. 55 kg) şi două de bronz - Ana Maria Pîrvu (cat. 50 kg) şi Ana Maria Puiu (cat. 59 kg).
România participă cu 30 de luptători la competiţie, câte zece la fiecare stil. În concursul masculin de lupte libere vor mai concura Daniel Ritter (cat. 61 kg), Krisztian Biro (cat. 74 kg), Denis Ioan Chirică (cat. 86 kg), Alexandru Beşliu (cat. 92 kg) şi Florin Lucian Dreve (cat. 125 kg).
Anul trecut, delegaţia României a încheiat Campionatele Europene de lupte Under-23 de la Plovdiv cu cinci medalii, aurul câştigat de Andreea Beatrice Ana (cat. 55 kg), argintul cucerit de Amina Roxana Capezan (cat. 65 kg), Maria Larisa Niţu (cat. 72 kg) şi Krisztian Biro (cat. 74 kg, lupte libere) şi bronzul obţinut de Denis Florin Mihai (cat. 55 kg, greco-romane).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video