![](https://media.dcnews.ro/image/201705/w670/capturaprc-ccprc-86_de_ecran_din_2017_05_05_la_11_56_24_69263200.png)
Pentru contracandidatul său, Radu Surugiu, au votat 496 de delegaţi.
Trei candidaţi s-au înscris iniţial în cursa pentru şefia TNL: Mara Mareş, care a primit în primul tur 513 voturi, Radu Surugiu - 348 şi Glad Varga - 212, primii doi calificându-se într-un al doilea tur de scrutin.
Până în prezent, organizaţia de tineret a PNL a fost condusă de copreşedinţii Costel Alexe şi Sorin Moldovan, veniţi de la PNL, respectiv PDL, în urma fuziunii celor două formaţiuni.
În discursul susţinut la anunţul candidaturii, Mara Mareş a promis un nou capitol în viaţa tinerilor liberali, unul fără compromisuri sau nostalgii din vremea USL.
"Astăzi, împreună vom adăuga un nou capitol de istorie în cartea politicii româneşti, pentru că astăzi ia naştere noul şi marele tineret naţional liberal. De astăzi construim împreună pentru tineretul naţional liberal, pentru PNL şi pentru România. (...) Ştim că lucrurile în politică sunt într-o continuă schimbare - uneori suntem sus, alteori dacă nu ştim să ascultăm exigenţele oamenilor putem ajunge şi jos. (...) Noi trebuie să deschidem partidul către tinerii din România, să atragem oameni noi şi de calitate. Iar eu o să promovez toţi oamenii buni", a spus Mara Mareş, conform Agerpres.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video