![](https://media.dcnews.ro/image/201612/w670/iliescu_42140300.jpg)
Fostul președinte al României, Ion Iliescu, a venit, și de această dată fără soție la secția de votare de la Jean Monet.
Acesta a declarat, la ieșirea de la urne că "nu mai este niciun secret pentru nimeni. Am votat cu PSD", a declarat Ion Iliescu.
Sper să se consolideze nişte procese care au evoluat într-un sens pozitiv, să fie limitate o serie de devieri de la mersul lucrurilor, aşa cum doreşte lumea, şi să ofere viitoarea componenţă a Parlamentului mai multă satisfacţie oamenilor şi mai ales oamenilor care duc greul, cei care au venituri mici, care se descurcă greu cu ele. Rămâne pentru noi o problemă majoră, ca mersul ţării, datele pe ansamblu să se reflecte în viaţa oamenilor şi în viaţa mai bună a celor mulţi", a declarat fostul şef de stat, duminică, la secţia de la Liceul "Jean Monnet" din Capitală.
Potrivit acestuia, este în primul rând interesul fiecăruia să fie prezent la vot.
[citeste si]
"Dacă vrea să vadă îmbunătăţindu-se ceva, prezenţa la vot este absolut obligatorie. Şi cred că un număr mare de oameni înţeleg acest lucru. Sigur, sunt şi oameni care nu mai au încredere - ăsta este un aspect negativ al evoluţiei noastre, oamenii nu mai au încredere în structurile statale, în cei care sunt aleşi, care nu totdeauna au răspuns nevoilor. Dar trebuie să facem această ruptură şi să dăm mai multă încredere oamenilor şi comunicarea aceasta sufletească între cei aleşi şi alegători să fie temeiul consolidării democratice", a argumentat fostul preşedinte, care a venit singur la vot
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video