![Ai văzut mucegai în sertarul mașinii de spălat. Un truc ingenios va rezolva problema în 5 minute. Sursa foto: freepik.com Ai văzut mucegai în sertarul mașinii de spălat. Un truc ingenios va rezolva problema în 5 minute. Sursa foto: freepik.com](https://media.dcnews.ro/image/202307/w670/ai-vazut-mucegai-in-sertarul-masinii-de-spalat--un-truc-ingenios-va-rezolva-problema-in-5-minute_24552300.jpg)
Din fericire, există multe trucuri pentru curățarea sertarului pentru detergent și balsam a mașinii. Motivul apariției mucegaiului poate fi stagnarea apei în mașina de spălat sau acumularea reziduurilor de detergent.
Poți rezolva această problemă în 5 minute fără a utiliza substanțe chimice. Cum să scapi de mucegaiul din sertarul pentru detergent a mașinii de spălat?
Datorită proprietăților sale astringente și antibacteriene, oțetul este un ingredient de uz casnic indispensabil, ideal pentru aceste tipuri de probleme. Pentru a utiliza acest truc, amestecă o cantitate mică de acid cu apă fierbinte într-un lighean mic.
Prosoapele miros urât după spălare? Cu acest truc vei scăpa pentru totdeauna de problemă
Folosind o cârpă curată din microfibră, șterge rezervorul murdar și lasă-l să stea timp de 5 minute. Clătește apoi sertarul și șterge-l cu o cârpă curată. De asemenea, cu această soluție, poți curăța garniturile mașinii de spălat, care pot conține și ele mucegai.
De-a lungul timpului, și calcarul generează multă murdărie, împrăștie mirosuri neplăcute și deteriorează mașina de spălat. Există mai multe metode eficiente și economice, care vor curăța temeinic mașina de spălat. Unul dintre trucurile principale este folosirea acidului citric.
Mașina de spălat trebuie, periodic, curățată. Acidul citric este soluția de care ai nevoie. Acest produs este capabil să dizolve reziduurile de calcar și tartru.
Grăsimea va cădea singură de pe oale și tigăi: un sfat neașteptat de la gospodinele englezoaice
Toarnă o cană de acid citric în cuva mașinii de spălat și rulează un ciclu de spălare gol la 90°C.
O altă metodă este să umpli cuva mașinii de spălat cu apă. Adaugă în sertarul pentru balsam, aproximativ 200 de grame de acid citric. Rulează un ciclu de spălare gol la 90°C.
Amestecă o cană de acid citric cu o jumătate de litru de apă și toarnă amestecul în tamburul mașinii de spălat. Rulează un ciclu gol la o temperatură peste 60°C. Repetă procesul dacă este necesar. Simplu și eficient, nu-i așa?
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video